Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Yüzük takmak

YÜZÜK TAKMAKİslâm'a göre; erkekler de kadınlar da yüzük takabilirler. Ancak, yüzüğün takılış maksadı ve yapıldığı madde ile ilgili bazı şartların gözetilmesi gerekir.

Hanefî mezhebine göre, maddesi ne olursa olsun ihtiyaç duyulmaması halinde yüzük takılmaması daha iyidir.

Altından yapılan yüzükleri erkekler takamazlar. Takarlarsa haranı işlemiş olurlar. Kadınlar ise takabilirler (el-Mevsılî, el-İhtiyar fi Ta'lili'l-Muhtar, Mısır IV, 224: Merginânî, el-Hidaye, IV, 82; İbn Abidîn, Reddü'lMuhtar, İst. 1233, V, 216). Hz. Peygamber bir hadisinde; İpek ve altın ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helal edilmiştir" buyurmuştur. (Tirmizî, Libas, 1).

Gümüşten yapılan yüzüğü hem erkekler hem de kadınlar takabilirler. Ancak, erkeklerin takacakları yüzüğün, kadınların taktıklarına benzememesi ve ağırlığının üç gramdan daha az olması gerekir (el-Cezîrî, Kitabü'l-Fıkh ale'l-Mezahilai'l-Erbaa, II, 16; Alâuddin Abidin, El-Hediyyetü'l-Alâiyye, 1978, 318).

Demir, bakır, kurşun ve tunç gibi madenlerden yapılan yüzükler hem erkeklere hem de kadınlara mekruhtur (el-Mevsılî, a.g.e., IV, 224). Akîk ve yeşim gibi kıymetli taşlardan yapılanlar ise kadın erkek herkes için caizdir. (İbn Abidin, a.g.e.; V, 315).

Yüzüğün kaşına Allah'ın, Peygamberin ya da kişinin kendi adını işletilmesi de mahzur yoktur. Fakat insan ve hayvan gibi bir canlının resminin konulması günahtır. Kaşında Allah'ın ismi veya Peygamber'in adının yazılı olduğu bir yüzle helâya giren kişi, yüzüğünü gizlemelidir. Eğer yüzük sol elinde ise taharetleneceğinde parmağından çıkarmalıdır (İbn Abidin, a.g.e., V, 317).

Yüzük, her iki elin her hangi bir parmağına takılabilir. Ancak, küçük parmağa takılması sünnettir (İbn Abidin, a.g.e., V, 316; Kamil Miras, Tecrid Tercemesi, XII, 108).

Şamil İA


Son takip: 02.07.2020 - 08:47
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Taharet · Caız · Ahzab suresı · Sagcılık · Hıcrı takvım · Vehhabilik · Mübarek geceler · Manastır · Melekut alemi · Amme hukuku · Beytü' l-haram · Batıniyye · Huneyn savası · Dın günü · Ahbar · Darü'l-harb · ıhlas suresı · Kerem · Mele · El-camı · Amel-ı kesir · ırz · Hakem olayı · Makam-ı mahmud · Sart · Muhrim · Riba (fâiz) · Fasıt akıt · Nafaka · Ukubat · Merfu hadis · Teşrik günleri · Yüsr (kolaylık) · Hamele-ı ars · Huruf-u mukattaa · Gafur · Komünizm · Muhayyerlik · Surre · Adlıye · Sosyal dayanışma · özel mülkiyet · Bezr · Naziat · Hz. safiyye (r.a) · Hıdrellez · Secere-i rıdvan · Tedvin · Ashabu's-sebt · Hakku'l-mürur · Minare
· Lian · Ma-i mukayyed · Gelenek · Mükatebe · ırade · El-ıyazu bıllah · Uzlet · Haram · Ehl-ı salıb · Ecir · Gaza · Yunus suresi · Ravi · Carıye · Ticaniye-ticanilik · Nasihat · Bakı mezarlıgı · Ashabu'l-a'raf · Mekke-i mükerreme · ıddet · ıpeklı gıyınmek · Hac · Hacamat (hıcamat) · Mabud · Sahih hadis · Hıyaru'r-ru'ye · Dırayet · Hile-ı ser'ıyye · Kesf · Deccal · Yemek duası · Azab, azap · Muahat · Haman · Saibe · El-baıs · Müstakim · ıskence · ögle namazı · At etı
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber