Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Sırat-ı müstakim

SIRAT-I MÜSTAKİMİslâm, Peygamberlerin yolu, vasat ümmetin yolu, kulluk, hak yol, din, Sebil-i Rüşd, Sebilü'r-Reşad, hidayet, hakikat, Sünnet yolu, en doğru yol.

Kur'an-ı Kerim'de Sırat-ı Müstakim çok çeşitli biçimlerde bir çok âyetlerde vurgulanmaktadır.

el-Fatiha'da "Bizi doğru yola, (Sırat-ı Müstakim'e) kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet..." buyrulur (el-Fatiha,1/5-7). Allahu Teâlâ insanlık tarihi boyunca insanları doğru yola çağıran peygamberler gönderdi. Son olarak alemlere rahmet Hz. Muhammed (s.a.s)'i gönderdi ve ona bir hidayet olan Kur'an'ı vahyetti. Kur'an'da Allah, doğru yolu açıkladı ve Hz. Peygamber de o yola davet etti, vahyi tebliğ etti. Kur'an-ı Kerim'de tekrar tekrar vurgulanan Sırat-ı Müstakim Allah'ın nimet verdiklerinin yoludur.

Maide süresinde "Seva es-Sebil" (ana yol, hak yol, dosdoğru yol, Allah'ın yolu) şeklindeki ifade şöyle açıklanmaktadır: "Seva es-Sebil, kişiye tüm güçlerini, yeteneklerini ve melekelerini geliştirme imkanı veren, özlemlerini, arzularını, duygularını, bedeninin ve ruhunun isteklerini uygun şekilde gideren ve doyuran, başka insanlarla çok yönlü karmaşık ilişkilerini dengede ve insanlığın iyiliği için kullanma ve değerlendirmede bireysel ve toplumsal hayatında onu yönlendiren hayat tarzıdır. Kısaca, bireyin ve toplumun manevî, ahlakî, sosyal, fizikî, ekonomik, siyasal ve uluslararası sorunlarını doğru, düzgün, sağlam ve adaletli biçimde çöımesini sağlayan hayat tarzıdır... Kuranda Seva es-Sebil ve Sırat-ı Müstakim, doğru yol olarak nitelenmiştir. İnsan kendisini sayısız, yanlış ve eğri yolların çukurlarından kurtarıp götürecek doğru yolu çizemez. Bu bakımdan Allah büyük lütfuyla insanlığa doğru yolu göstermek için düzenlemelerde bulunmuştur.

Şamil İA


Son takip: 24.01.2021 - 04:18
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Deccal · Seccade · Vahdaniyet · Saibe · Dırayet · Hasen hadıs · Kayıp mal · Ed-darr · Mevat arazi · Haram · Mekr · Komisyon, komisyoncu · Vahiy katipleri · Tekke · Müzdelife · Ser · Sahih-i müslim · Peçe · Medrese · Ba's, ba's'ı ınkar · ıbn mace · Fııli sünnet · Darü'l-harb · El-hadi · Mesuliyet · Alacaklı · Asıye · Nemire mescidi · Rauf · Budızm, buddızm · Meleklere iman · Kalem suresi · ümmet · ıktıdar · Felah · Hamdele · Hılekar, hilekarlık · Nusayrilik · Cin · Rebiu'l-ahir · Lzdlrar · Mücmel · Ebu'l-beser · Masumiyet · Gerıcı-gerıcılık · Fıraset · Tenzihi sıfatlar · Mevlid · Azarlamak · Setr-i avret · Minare
· Yed-i  beyza · Mihrican (mihrigân) · Ed-darr · Habıl (ve kabıl) · Bedi · Domuz etı · Noel · Cenın · Berzah · Sadakat · Ahırete ıman · Bahailık-bahaıyye · Ehl-ı hal ve'l-akd · Hıcrı takvım · Mutaffifin suresi · Allamü'l-guyub · Cem'ı takdim ve cem'ı te'hir · Dostluk · Ribat · Müezzin · Kutsal emanetler · Fasıt nıkah · Etı yenen hayvanlar · Hukukullah · Demokrası · Ehl-ı hıbre · Azazil · Bedel hac · Cınnet · Hile-ı ser'ıyye · Basiret · Ehli hayvanlar · Gurre · ıhsan · Hatım duası · Lokman suresi · Mülhid · Amel defterı · Beka · Muhacirun (muhacirler)
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber