Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Sır saklamak

SIR SAKLAMAKAçığa çıkmayıp gizli kalması gereken şeylerin saklanması. Mutlaka yerine getirilmesi gereken büyük bir fazilettir.

Bazan başkaları tarafından bilinmesi istenmeyen şeyler olur. Bunlar özel sırlardır. İnsan, kendi sırlarını kimseye söylememelidir. Çünkü bu durumda onlar sır olmaktan çıkar. Hz. Ali; "Sır, yani içinde sakladığın şey senin esirindir. Onu ortaya çıkardığın zaman sen ona esir olursun" demiştir. Sır saklamakla ilgili olarak Amr b. el-Âs da şu hikmetli sözleri söylemiştir; "Kalpler sırların saklandığı yerlerdir. Dudaklar o yerlerin kilidi, diller de anahtarıdır. Şu halde her insan sırrının anahtarlarını saklamalıdır".

Sır saklamada önemli bir husus da başkalarının bize emânet ettikleri sırları saklamaktır. Bunlar ya şahıs veya devlet sırrı olabilir. Peygamberimiz ve ashabı kendilerine söylenen sırları muhafaza eder ve kimseye açıklamazlardı. Özellikle aile sırlarının korunması çok önemlidir. Sırların korunmaması münafıklık âlâmetlerindendir. Aile sırlarını yayanların ise, kıyâmette en kötü kişiler arasında sayılacağını Peygamber Efendimiz haber vermiştir (Müslim, Nikah. 123-124).

Sır saklamak nasıl güzel ve faydalı bir davranışsa, bunun aksini yapmak da o ölçüde kötü ve zararlı bir iştir. Başkalarının sırrını araştırıp ortaya çıkarmak, sonra da onları ifşa etmek İslâm ahlâkına sığmayan bir davranıştır. Enes b. Malik'in aşağıdaki sözleri Ashab-ı kiram'ın sır saklamak konusunda ne kadar titiz davrandıklarını göstermektedir.

Enes (r.a.) şöyle demiştir:

"Rasûl-i Ekrem (s.a.s) ben çocuklarla oynarken yanıma geldi ve bize selâm verdi. Beni bir işe yolladı. Bu yüzden annemin yanına vaktinde gelemedim. Annem, "Neden geç kaldın", diye sordu. Peygamber beni bir işe yollamıştı, dedim; "O iş ne idi" deyince, "o sırdır" dedim. Bunun üzerine annem, "Peygamber'in sırrını hiç kimseye söyleme" dedi" (Riyâzüs-Salihîn, II, 103).

Dolayısıyla İslâm'ın ve müslümanların sırlarını başkalarına ve özellikle kâfir ve münafıklara karşı korumak mü'minler için önemli bir görevdir.

Şamil İA


Son takip: 09.04.2020 - 10:09
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Allamü'l-guyub · Tılsım · Abdal · Felah · Fani · Muhtazar · Hasıye · Receb · Habis · Vedi · Tevekkül · Cemaat · ıslam · Kuru · Ashabu'l-hıcr · Kasame · Teşehhüd · Tevrat · ıffet · Rehin · Kazf · Hayat · ıhraz · Softa · Fıkıh · üç aylar · Nüsuz · Muztarıb hadis · Teokrasi · Sevval · Ahı · Haman · Dargınlık · ıare · Siyer · ıstısare · Gaza · Kımız · ıbn mace · Hıyaru's-sart · ısrafıl (a.s) · Vicdan · Kul · ınsırah suresı · Harac · Ef'al-ı mükellefın · Ziyaret · Vatan · Sehadet · Mefkud · Minare
· Vahdet-i  şuhud · Alu ıbrahım · Cıale · Hürrıyet · Müşrik · Rü'yet-i hilal · Serf · Surre · Velime · Adıl · Heva · Adıl yönetıcı · Akide · Katl keffareti · Meryem suresi · Agıt · Ahkamu · ıstıgase · Yolculuk namazı · Ad koymak · Afak · Agaç · Ahd · Ahkemü · Ahd · Cenın · Karz · Metaf · Mugarese · Sıffin savaşı · Cıma · Fasık · Hıkmet · ıslam'ın sartları · Ahzab suresı · Camı · Ehl-ı bıd'at · öfke · Ahmed b · Halimetü's-sa'dıyye
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber