Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Sebilullah

SEBÎLÛLLAHAllah yolu. Fî edatı ile "Allah yolunda" anlamında, kendisine zekât verilmesi caiz olan bir sınıfı ifade eder. Bununla Allah yolunda cihad edenler kastedilir. Kur'ân-ı Kerîm'de, zekât verilecek sekiz sınıf bildirilirken; "Zekâtlar ancak fakirlerin, miskinlerin..., Allah yolunda cihad edenlerin ve yolcuların hakkıdır" (et-Tevbe, 9/60) buyurulur.

Allah için savaşa hazırlanmak veya savaşta olanlara silâh temin etmek, bunları donatmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için de zekât verilir.

Ebû Hanîfe ve Ebû Yusuf'a göre, zekât ancak mücahitlerin yoksul olanlarına verilir. İmam Şâfiî ve İmam Mâlik'e göre ise bu konuda mücahitler arasında zengin-yoksul ayırımı yapılmaz.

Hanbelîlere ve bazı Hanefîlere göre hac da "Allah yolunda" olmak demektir. Bu yüzden haccetmek isteyen kimselere zekât verilebilir. Çünkü, İbn Abbas (r.anhümâ)'dan rivayet edildiğine göre; "Bir kimse devesini Allah yoluna vakfetmiş, karısı ise haccetmek istemişti. Hz. Peygamber, kadına; "O deveye binerek haccet, çünkü hac da "fî sebîlillah (Allah yolunda)" sayılır" buyurmuştur" (Ebû Dâvud, Menâsik, 79; ez-Zühaylî, el-Fıkhul-İslâmî ve Edilletüh, Dimaşk 1405/1985, II, 874). Ancak nafilelerde genişlik bulunduğu için nâfile hac için zekât verilemez.

Diğer yandan büyük Hanefî hukukçusu el-Kâsânî (ö. 587/1191), el-Bedâyi' adlı eserinde "fî Sebîlillah (Allah yolunda)" sınıfını "Allah'a yaklaştıran bütün işler" olarak tefsir etmiştir. Bu yüzden Allah'a itaat ve hayır yolunda bulunan kimseler, ihtiyaç sahibi ise bu sınıfa girer (el-Kâsanî, el-Bedâyi', Beyrut 1394/1974, II, 45).

İmam Mâlik şöyle demiştir: Allah yolları çoktur. Fakat burada "Allah yolu"ndan cihad anlamının kastedilmiş bulunduğunda ihtilaf edildiğini bilmiyorum (ez-Zühaylî, a.g.e., II, 876; Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslâm İlmihali, İstanbul 1991, s. 544).

Hamdi DÖNDÜREN


Son takip: 13.01.2021 - 06:37
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Tercih · çarsaf · Nafaka · Velime · Nüzulül kuran · Katl keffareti · Habesistan hicreti · Muztarıb hadis · Sika · Rasihun · Kudüs · Kurban · Ulu'l-emr · Amel · Had, hadler · Musahere · Mevali · Siccin · Dügün · Makam-ı ibrahim · Edılle-ı ser'ıyye · ıbahıyye · Mücahede · ımsak · Sarf · Sit (a.s) · Hacet namazı · Simsarlık · Tebe-i tabiin · Ashabu's-suffe · Hıcret · Siyer · Aba · El-azim · Alacaklı · ısmaılıyye · Veled-i zina · Rükn · Afyon · Münker-nekir · Ahd · Fatıha suresı · Zahir · Mahrem · özür · Ayıp örtmek · Gazab · ıkrah · Tüp bebek · Sebilullah · Minare
· Yed-i  beyza · Zemzem · Techiz · Nadirogulları · Bektasilık · Mescid-i haram · Hatib · Hava parası · Meczub · Sihir · Hürmet-ı musahare · Müfsid, müfsit · Hılfu'l-fudul · Ahzab suresı · Fetanet · Hadıd suresı · ısra suresı · Mest · Daru'r-rıdde · Halimetü's-sa'dıyye · Cıale · Necm suresi · Hedy · Ahkaf suresı · Mucize · çocuk ıstem · Yargı · Ser' hüküm · Makam-ı mahmud · Sldk · Saadet · ümmet · Dall · Tezkiye · Harut ve marut · Sınıf · Darü'l-harb · Fahsa, fahıse · Ashabu'l-medyen · Eshuru'l-hurum
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber