Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Müstehap

MÜSTEHAPSevilen, hoşa giden amel. Hz. Peygamber'in bazan işleyip, bazan terk ettikleri, selef-i sâlihinin sevip işlediği ve rağbet ettikleri işler anlamında bir fıkıh terimi. Mendup'la eş anlamlıdır. Buna; nâfile, fazîlet, tatavvu ve edeb isimleri de verilir.

Kuşluk namazı, teheccüd namazı, tehıyyetü'l-mescid ve evvâbîn namazları ile, nafile oruçlar ve nafile sadakalar müstehap amellerdendir. Müstehap, genellikle gayr-i müekked sünnetle eş anlamlı olarak da kullanılır.

Müstehabın hükmü: İşlenmesinde sevap olup, terkinde kınama bulunmamasıdır.

Rasûlüllah (s.a.s)'ın farz ibadetlerin dışındaki ameller için "tatavvu" terimini kullandıkları olmuştur. Talha b. Ubeydillah (r.a)'den şöyle dediği nakledilmiştir.

"Saçı darmadağın fakir olduğu belli olan Necidli bir kimse Hz. Peygamber (s.a.s)'in huzuruna geldi. Uzaktan sesini zorla işitebiliyorduk. Hattâ ne söylediği anlaşılmıyordu. Meğer İslâm'ın ne olduğunu soruyormuş. Adamın sorusuna karşılık veren Rasûlüllah (s.a.s) "Bir gün bir gece içinde beş vakit namaz" buyurdu. Adamcağız: "Üzerimde bu namazlardan başkası olacak mı?" diye sordu. Hz. Peygamber: "Hayır, ama tatavvuda bulunursan o ayrı"dedi, sonra Rasulullah (s.a.s): "Bir de Ramazan orucu"buyurdu. Adamcağız: "Bundan başka yapacağım bir şey var mı?" diye sordu. O da: "Hayır, ama tatavvuda bulunursan ayrı" cevabını verdi.

Hadisin ravisi Hz. Talha (r.a) der ki: Rasûlüllah (s.a.s), o adama zekâtı da anlattı. Adam bunun dışında ödemesi gereken bir şeyin olup olmadığını sordu. Rasulûllah (s.a.s): "Hayır, ama tatavvu'da bulunursan o senin bileceğin şeydir" dedi. Bunun üzerine Necidli adam "Yemin ederim ki bundan ne fazla ne de eksik birşey yapmam" diyerek ayrılıp gitti. Onun bu sözü üzerine Rasûlüllah (s.a.s): "Eğer doğru söylüyorsa kurtuluşa erdi" buyurdu (Sahih-i Buhârî Muhtasar-ı Tecrid-i Sarih tercümesi ve Şerhi, Hadis No: 43).

İslâm'da nâfile ibadetlerin yapılması zorunlu değilse de, sünnet türünden olanların yerine getirilmesi Allah Teâlâ'nın rızasını kazanmaya ve üstün derecelere yükselmeye vesile olur. Mendup ve tatavvuların ifası da kişinin ihlâs ve takvasını artırır. İhlâsla yapılan ve çoğaltılan ibadetin ecri de artar. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

"Bir zaman Rabbiniz size şunu bildirmişti: Yemin olsun ki, şükrederseniz, size olan nimetlerimi mutlaka artırırım. Şayet nankörlük ederseniz, şüphesiz ki azabım çok çetindir" (İbrahim, 14/7 ayrıntı için bk. (Sünnet, ve. Mendub) maddeleri).

Şamil İA


Son takip: 20.01.2021 - 09:17
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Kıble · En'am suresı · Maklub hadis · Merve · Taat · Dehr · Bel'am ıbn baura · Gelın · Aziz hadis · ıstıare · Gayr-ı müslım · Hrıstıyanlık · Felek · Tavla · ıslam'ın sartları · Müzayede · Sakal-ı şerif · Sahih-i müslim · Bain talak · Tapu · Miras · ısmaılıyye · Gıybet · Mü'ennen hadis · Dügün · ıstıgase · Kıyam (namazda) · Hakku'l-mecra · Zevi'l-erham · Ceberut alemı · Hürrıyet · Sahit (sahid) · ıbrani · Tövbe namazı · Kıyas · Beyyine · Salat, salavat · Tasavvuf · Reci' olayı · ınkar · ıktıda · Hacr · Hz. hadıce, hatıce (r.a) · Bagı, bagy · Nakib, nakibu'l-esraf · ıare · Ma-i mukayyed · Saadet · Vela · Propaganda · Minare
· Yed-i  beyza · Dall · çıle · Hızb, hızbullah, hızbusseytan · Cebbar · ıçkı · Müflis · Dılek · ısmet · Yetim · Merhamet · Riyazet · Zenginlik · ısm-ı a'zam · Nüzulül kuran · Tugyan · Umretü'l-kaza · Avarız · Teselsül · Kalem suresi · Beytü'l-ma'mur · Rabbaniyyun · Vahdaniyet · Sinn-i iyas · Sinn-i bülug · Ricalülgayb · Azıl · Kerahet · Taberi · Lanet · ıcare · ınsan suresı · Kıyamet · Vakit · Ayetü'l-kürsi · Hatim · Ka'de-ı ahıre · Kibir · ısçı, ısçılık · Leben-i fahl
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber