Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Musannaf

MUSANNAFSınıflandırılmış; bölümlere ayrılmış; tasnif edilmiş anlamına gelen ve hadisleri derleyen eserlerin bir türüne verilen isim.

Bilindiği gibi Rasulullah (s.a.s), döneminde, hadislerin Kur'ân'a karışması endişesiyle yazılmaları yine onun tarafından yasaklanmıştı. Bu yasaktan belirli kimseler istisna edilmişti. Kur'ân'la karışmaları endişesi azaldıkça hadislerin yazıya geçirilme dairesinin genişleyeceği tabiîdir. Bu nedenle Rasûlullah'ın hayatının sonlarına doğru hadisleri yazıya geçirenlerin sayısı, öncesine nazaran çoğalmıştır. Ne var ki, okuma-yazma bilenlerin sayısının azlığı göz önünde bulundurulduğunda gerek Rasûlullah (s.a.s) döneminde, gerek Sahabe döneminde hadislerin rivayeti daha çok şifahî olmuştur.

Bu devirde hadislerin yazılması, belli bir tertibe göre değil, konu farkı gözetilmeksizin oluyordu. Bu dönemde yazılan hadisler, küçük risalelerden ibaret olup bu risalelere "Sahife" ismi verilmiştir.

Daha sonraları Tabiûn döneminde hadis yazma işi hız kazanmış ve bu dönemde yazılan eserler "Sahife"lere nazaran daha büyük hacimli olmuştur. Ancak bu dönemde yazılan eserler de konu ve bablara göre tasnif edilmiş değildir.

Hadislerin konularına göre tertip edilerek yazılmaları ancak ikinci asrın ortalarına doğru gerçekleşmiş ve konularına göre derlenip yazılan bu eserlere "Musannaf" ismi verilmiştir.

İkinci asrın ortalarına doğru ilk defa meydana getirilen Musannaflardan zamanımıza intikal edenler bir kaçı geçmez (Talat Koçyiğit, Hadis Istılahları, Ankara 1980, s. 307).

Musannaf'lar, Câmi denilen eserler gibi her konudaki hadisleri ihtiva etmeseler bile; ahkâmla ilgili hadisleri içeren Sünen'lerden farklı olarak Câmi'lerde yer alan konulardan bazılarıyla ilgili hadislere de yer vermişlerdir. Bu bakımdan Musannaflar, ihtiva ettikleri konular yönünden, Sünen'ler ile Câmi'ler arasında mutalaa edilirler (Talat Koçyiğit, Hadis Tarihi, Ankara 1977, s. 213).

M. Sait ŞİMŞEK


Son takip: 11.04.2021 - 10:13
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Soygun, soygunculuk · Lahn · Zenginlik · Yed-i  beyza · Adl · Dehr · Salat, salavat · Amme hukuku · Ecel · Sakal-ı şerif · Hıcret · Halku'l-kur'an · Kitaplara iman · Zilyed, zilyedlik · Kumar · Batın · Hüsn (hüsn-kubh) · Halk (yaratma) · Nehiy · Bıd'at · ınzar · Gaza · Enfus · Fıten · Ebced · Bekaret · Aıle · Nişan, nişanlanma · Mübah · Fakır, fakırlık · Zulüm · Talak suresi · ısra · Sefih-sefahat · Livata · Ahad haber · Vacibu'l-vücud · Anayasa · Hamam · El-hakim · Su, sular · Matuh · Zina · El-ıyazu bıllah · Vitir namazı · Harem · Hısbe teskılatı · Magsubun minh · Saff suresi · Fatıha suresı · Minare
· Dıgergamlık (ısâr) · Yed-i  beyza · Riba (fâiz) · Takke · Sahur · Muhtazar · Samiri · Sabur · Lohusalık · Gazı, gazılık · Receb · Dılek · Reform · Mücahid · Mülk arazi · Hakku's-sırb · Melik · Muztarıb hadis · Yobaz · öldürme · Nisab · Fahsa, fahıse · Visal orucu · Sikke · Gayb, gayb alemı · Adab · Naziat · Sosyal adalet · Yemin · Ricalülgayb · ümmet · Ordu · Asıye · Nesefi · Hamdele · Fıten · ımale · ıhdad · Seferberlik · Hezl
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber