Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Musalla

MUSALLÂNamaz kılmak için tahsis edilen yer; bir belde halkının cuma, bayram ve cenaze namazlarını bir arada kılmaları için hazırlanan alan anlamında bir fikıh terimi. Halk arasında daha ziyade, cami avlusunda cenaze namazının kılındığı yer için kullanılır. Cenazenin konduğu taşa da musalla taşı denir.

Musallâ kelimesi, Kur'an-ı Kerim'in şu âyet-i celilesinde geçmektedir: "Kâbe'yi insanlar için toplanma ve güven yeri kılmıştık. İbrahim'in makamını musalla (namaz yeri) edinin, dedik. Evimi ziyaret edenler, kendini ibadete verenler, rükû ve secde edenler için temiz tutun, diye İbrahim ve İsmail'e ahit verdik" (el-Bakara, 2/125).

İslâm'ın ilk asırlarında genellikle şehirlerin kenar kısımlarında toplu namazlar için musallâlar hazırlanır ve bayram, cuma namazları gibi toplu namazlar bu günkü gibi muhtelif camilerde değil, sadece namazgâh denilen bu musallâlarda kılınır, böylece bütün şehir halkının haftada bir defa bir araya gelmesi sağlanırdı. Nitekim Ebu Said El-Hudrî (r.a)'ın ifadesine göre: "Rasulullah (s.a.s), Ramazan ve Kurban bayramlarında musallâya çıkar ve ilk başladığı şey namaz olurdu. Namazdan sonra ayağa kalkarak sahabeye vaaz eder, onlara gerekli tavsiyelerde bulunur, gerekli emirleri verir, gaza için göndereceği varsa onları gönderir ve daha sonra musalladan evine geri dönerdi" (Buhârî İdeyn, 6).

Nafi' b. Ömer de der ki: "Rasulullah (s.a.s), bayram gününün sabahında musallâya gider ve beraberinde mızrağı da götürülürdü. Musallaya varınca mızrağı, kendisinin önünde dikilir ve ona doğru namaz kılardı. Rasulullah'ın o zamanki musallâsı bir düzlükten ibaretti ve önünde mihrap gibi herhangi bir şey yoktu" (İbn Mace, İkamet, 164).

İslâm hukukçuları bu hadisi şerifleri nazarı itibara alarak yağmur ve kar gibi bir özür olmadıkça bayram, cuma ve cenaze gibi toplu namazların şehir dışında bir musallâda kılınmasının sünnet olduğunu ve musallâda bayram namazı kılmanın camide kılmaktan daha faziletli olduğunu söylemişlerdir. Hanefi fukahası hep bu görüştedirler. Zira Rasulullah (s.a.s), bayram namazlarını hep Medine camiinin dışındaki musallâda kıldırmıştır.

Peygamber Efendimizin musallâsı, Medineli Münevverede, Mescid-i Nebevînin kapısından batı istikametine doğru bin arşın uzaklığında bir yerde idi. Bu gün Mescidü'l-Gamâme denilen cami Peygamber Efendimizin musallâsında yapılmıştır. Medine ahalisi de Hicretin dokuzuncu yüzyılına kadar bayram namazlarını orada kılarlardı.

İmam Malik'in arkadaşlarından Ebu'l-Gassan el-Kennani'ye göre Peygamberimizin musallâsı olan Mescidü'l-Gamâme, Hicretin ikinci yüzyılında cami haline getirilmiştir. Hicretin dokuzuncu yüzyılına kadar bu cami musallâ olarak kullanılıyordu. Ancak, Mescid-i Nebevi genişletilince artık musallâya ihtiyaç kalmayıp cuma ve bayram namazları da burada kılınmaya başlandı.

Peygamberimiz (s.a.s)'in musallâsında inşa edilen Mescidü'l Gamame, Hicretin sekizinci yüzyılında Kılavun'un oğlu Sultan San tarafından tamir edildi. Dokuzuncu yüzyılda Mimar Emir Berdek tarafından, onüçüncü yüzyılda Osmanlı Sultanı Abdülmecid Han tarafından ve XIX. yüzyılda II. Abdülhamid Han tarafından yine tamirat gördü ve nihayet Hicri-1353 yılında, Suud hükümeti tarafından Osmanlı mimarisi üzerine tamiratı yapıldı (Abdül Kuddus el-Ensari, Asarü'l-Medine el-Münevvere, 118).

Abdülcelil ÜNALAN


Son takip: 20.10.2021 - 11:05
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Hacerü'l-esved · Ferman · Kuddus · Seriat · At etı · Bey' bı'l-ıstıglal · Al, alu muhammed · Sıfat-ı selbiyye · Muhayyerlik · Sarf · Tövbe · Kardeslık · Marifetullah · En'am suresı · Medyen · Ma-i müsta'mel · Evlat edınme · Kalu bela · Fetretu'l-vahıy · Beytü'l-makdıs · ılahı kanun · Harbi · Ebu yusuf · Mu'tezile mezhebi · Ensar · Davet · Hz. zeyneb (r.a) · Tahnit · Peygamber, peygamberlik · Bayram · Sükür · Ashabu'l-uhdud · ümmehatu'l-mü'minin · ıntıhar · Balıg · Sevr magarası · Cum'a namazı · Hakku's-sırb · Miras · Ka'de · Kandil · Siccil · Muhaddis · Muhammed suresi · Suara suresi · Tevekkül · Hurufilık · Kadı beydavi · Cızye · çek · Minare
· Yed-i  beyza · Riba (fâiz) · Dergah · Ashabu'l-yemın · Ruhban · Rahle · Tegabün suresi · Furkan · Cıhad emırı · Vade farkı · Nakid · Zikir · Demokrası · Küfür · ıstıgase · Farıza · Slogan · Temlik · Ashabu's-sımal · Besir · ıtıkaf · Sahih-i müslim · ıyılık · El öpmek · Kuyu, kuyular · Havale · Daru'n-nedve · Fersah · Borç · Seyyid · Merhamet · Nehiy · Mikat · ısveren · Halvetıyye · Tin suresi · Hıdrellez · Gafur · Nasr suresi · ıbnu's-sebıl
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber