Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Muktedi

MUKTEDİBirine uyan, tabi olan kimse. Namazda imama uyan, arkasında namaz kılan kişi anlamında bir fıkıh terimi. Bu kimse hareketlerini imama tabi kıldığı için bu ismi almıştır. Muktedi iktidâ fiilinin ismi failidir.

İktidâ birine uymak ona tabi olmak manâsınadır. "Onların yoluna uy" (el-En'âm, 6/90) ve "Biz babalarınızı bir yol üzerinde bulduk, biz de izlerine uyarız" (ez-Zuhruf, 43/23) âyet-i kerimelerinde bu manaya kullanılmıştır.

1- Müdrik: Namazın başından sonuna kadar aralıksız imama uyan, bütün rekâtları imamla beraber kılan kimsedir. Hanefilere göre ilk rekâtın rukûunda imama yetişen kimse, o rekâta yetişmiş ve müdrik adını almış olur.

Müdrik cemaatle namaz kılanların en efdalidir.

2- Lâhık* : Namaza imam ile başladığı halde uyku, gaflet veya cemaatin çokluğundan dolayı bir sıkıntı veya bir abdest sıkışması ile karşılaşan ve namazın tamamını veya bir kısmını imam ile kılamayan kimsedir.

Lâhık, müdrik gibidir; imamın arkasında Kur'an okuyamayacağı gibi, kaçırmış olduğu rekâtları kılarken de kıraatte bulunmaz. Kendi başına kıldığı rekâtlarda yapacağı sehivden dolayı da secde etmez.

Lâhık, imama yetişeceğine kanaat getirirse kaçırdığı amelleri yapar, ondan sonra tekrar imama uymakta devam eder. Meselâ, uyukladığı için rekâtın rükûunu kaçıran kimse, hemen rükûunu tamamlar ve secdedeki imama yetişir. Yetişemeyeceğine kanaati olan ise, hemen imamla devam eder, imam selâm verdikten sonra kalkıp eksik kalan amellerini veya rekâtları, aynen imamla kılıyormuş gibi, Kur'an okumadan namazını kendi başına bitirir.

3- Mesbûk* : Namazın arasında veya sonunda imama uyan kimsedir. Mesbuk, imamla birlikte son kadeye oturduğunda, imamla birlikte selâm vermez. İmam selâmı verince ayağa kalkar ve imamla birlikte kılamadığı rekâtları aynen, yalnız başına kıldığı gibi kılar. Fatiha ve zammı sûresini okur. Bu konuda mesbûk, münferid gibidir. Ancak geçirdiği rekâtları kılarken o başkasına, başkası da ona iktida edemez. Bu yönüyle de mesbûk, münferid sayılmaz.

İsmail KAYA


Son takip: 01.08.2021 - 11:13
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Emanet · Takke · Eglence · Hafsa bıntı ömer ıbn el-hattab (r.a) · ümmehatu'l-mü'minin · Sazz · Sefaat · Fıl suresı · Fısk, fasık · Sibgatullah · Nisab · Hacc suresı · Savt · Tekfir · Cehr · ıcabet · Müzzemmil süresi · Cehennem · Müdrik · Ashabu'r-redd · ırtıdad · Mezarlık · ıftıtah tekbırı · Zuhruf suresi · ısyan · Kaza · Muhayyerlik · Mesalih-i mürsele · ıstıhsan · Mevali · Bey' bı'l-vefa · ıstıdrac · ıstınsak · Ser · Birr · Yunus suresi · Zebur · Havelan-ı havl · Taksir · Asura · Bıd'i talak · Humus · Ramazan · ıltımas · ısraılogulları · Tirmizi · Sad suresi · Nas suresi · Ravi · Gulül · Minare
· Yed-i  beyza · Dıgergamlık (ısâr) · Riba (fâiz) · Ashabu'r-redd · Batıl · Bedel hac · Bı'r-ı maune olayı · Camı · Darü'l-ıslam · Ehl-ı hadis · El-bari · El-gani · Evlenme, evlılık · Fakır, fakırlık · Fani · Gıbta · ıhram · ınfak · ısyan · Medine-i münevvere · Muhammed b. hasan es-seybani · Muhayyerlik · Muztarıb hadis · Nadirogulları · Nakid · Neseb, nesep · Nüzul · Patrik-patrikhane · Rahman · Rü'yet-i hilal · Ruhu'l-kudüs · Sehadet · Teslis · Yaratılış gayesi · Zikir · Zülhicce · Ayıp arastırmak · Alım · Alu ıbrahım · Ashab
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber