Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Muhsan

MUHSANEvli erkek; "muhsana" ise, iffetli kadın: Evli kadın için de muhsana denir. Çünkü evliliği onun iffetini korur. Bunun kökü olan husn, hısn ve hasânet kadının iffeti anlamına gelir. İşte bu kökten gelen "Muhsan" ve "Muhsana" ihsân mastarından gelen ism-i mef'uldür.

İhsan, sözlükte; menetmek demektir. Bu yüzden kaleye "hısn" denilir. (İbn Manzûr, Lisanü'l-Arab, H S-N maddesi).

Kur'an-ı Kerim ve Sünnette ihsân ve bundan türetilen "muhsana" dört ayrı anlamda kullanılmıştır:

1) İffet: "Mü'minlerden hür ve iffetli kadınlarla kendilerine sizden önce kitap verilenlerden yine hür ve iffetli kadınlar dahi, siz onların mehirlerini ver(ip nikâh ed)ince size helaldir" (el-Mâide, 5/5). Bu âyette geçen "muhsanât"; iffetli kadınlar demektir.

2) Hürriyet: "Onlar evlendikten sonra bir fuhuş irtikâp ettiler mi o vakit üzerlerine hür kadınlar üzerindeki cezanın yarısı (verilir)" (en-Nisâ, 4/25).

3) Evlenmek: "(Harp esiri olarak) sağ ellerinizin mâlik olduğu kadınlar müstesna olmak üzere, diğer bütün evli kadınlarla evlenmeniz de size haram edildi)" (en-Nisâ, 4/24). Bu âyet-i kerimede geçen "muhsanât" ise, evli kadınlar anlamındadır.

4) İslâm: Hz. Peygamber (s.a.s), şöyle buyurmuştur: "Kim Allah'a ortak koşarsa, muhsan değildir" (Buhârî ve Müslim rivayet ederler). Hadis-i şerifte geçen muhsan, müslüman demektir.

Allah Tealâ muhsanâttan (iffetli) olan kadınlara iftira edenler hakkında şöyle buyurur: "Namuslu ve hür kadınlara (zina isnadiyle) iftira atan, sonra (bu hususta) dört şahid getiremeyen kimseler(in her birine) seksen değnek vurun. Onların ebediyyen şahitliklerini kabul etmeyin. Onlar fâsıkların ta kendileridir" (en-Nûr, 24/4). Ancak iftira eden şahsın bu cezaya çarpması için akıllı olmalı, bulûğ çağına ulaşmış olmalı ve bu işi zorlanmadan yapmış bulunmalıdır (Muhammed Ali es-Sâbûnî, Ravâ'iu'l-Beyân Tefsiri, Âyati'l- Ahkâm; Dımaşk 1401/1982, II, 60-61). Hz. Peygamber (s.a.s), Muhsenâta (iffetli kadınlara) zina isnadında bulunmayı, helâk edici yedi şeyden biri olarak addetmiş ve bunlardan sakınmayı emretmiştir (es-Sâbûnî, a.g.e., II, 76).

Şamil İA


Son takip: 07.03.2021 - 06:08
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· ılah · ısna aserıyye · Mal · Kudsi hadis · Zahid · Siyaset · Musiki · Kursun dökmek · Bey' bı'l-vefa · Ad koymak · Münker-nekir · Metruk arazi · Mülkiyet · Tövbe namazı · Hud'a (aldatma) · Dıs tedavısı · Tekvin · ümmet · Efdal · Yargı · Fıkh-ı ekber · Oniki imam · ıslam'ın sartları · Yatsı namazı · Zahiru'r-rivaye · Kudüs · Zaviye · Sosyal dayanışma · Fecr suresı · Mesbuk · Ahd · Ebabıl kusları · Alıs-verıs · Azraıl · Rüya · Surre · ıhtıkar · Mesalih-i mürsele · Zeyneb binti cahş (r.a) · Sebe' suresi · Mükellef · Hazr · Melik · ıktıda · Ateızm · Hatım · Tevhid · Mebde · Ashabü's-sünen · Fütuvvet · Minare
· Yed-i  beyza · Refes ve cidal · Sldk · Felak suresı · Ebrar · Mekki sureler · Fatır suresı · Sadaka-i fıtır · ıttıhad · Rahle · El-ıyazu bıllah · Amıl · Darü'l-ıslam · Hatemü'l-enbıya · ümmü habibe · Hazr · Zülka'de · Mesed suresi · Fucur · Semail-i şerfe · Zuhru ahir · Tertip · Kehf suresı · Reform · Casıye suresı · ıdrar · Umretü'l-kaza · Remil · ıkab · Fal-falcılık · Mevla · Hıdrellez · Hürrıyet · ımale · Mukaddes yerler · Murzi · Talak suresi · Talak · Yolculuk namazı · Nefs-i emmare
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber