Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Muhadramun

MUHADRAMUNRasulullah (s.a.s), zamanında yaşayıp müslüman olduğu halde, onu görme fırsatına kavuşamayan kimseler. Edebiyatta, ömrünün yarısını câhiliye döneminde, diğer kısmını da müslüman olarak geçirmiş olan şâirler.

Arapça "hadrama" kökünden türetilmiş olan "muhadram" kelimesinin çoğuludur. Hz. Peygamber (s.a.s) devrinde müşrik Arap kabilelerle müslümanlar arasında savaş yapıldığı zaman, bu kabileler içindeki müslümanlar, kendilerinin diğer müşriklerden ayırdedilebilmelerini sağlamak maksadıyla, develerinin kulaklarından bir kısmını kesiyorlardı. Develerinin kulaklarını kestikleri için bu kimselere, "bir kısmını kesen" anlamında "muhadrim" denilmiştir (Sahih-i Buharî Tecrîd-i Sârih, tercümesi, Ankara 1980, I, 33). Kelimenin "iki şeyin birbirine karışması" anlamında değişik bir kullanımına göre ise, yaşı itibarıyla sahabeden mi yoksa Tabi'inden mi olduğu karıştırılan kimselere de muhadramun denilmektedir (a.g.e., 32).

Arap edebiyatında ise, cahiliye şairlerinden olup, İslâm dönemini de idrak eden ve hayatının kalan kısmını müslüman olarak geçiren kimseler için kullanılmaktadır.

İki ayrı mu'alâka'nın sahibi, Lebib el-Amirî ve Ka'b bin Züheyr, Hassân b. Sâbit, Nâbiğa el-Ca'dî, Ebu Züeyb el Hüzelî gibi şairler muhadramûn şairleri olarak adlandırılırlar.

Bazıları ise Hz. Peygamber (s.a.s)'in zamanında yaşamış olduğu halde, onun ölümünden sonra iman eden kimseleri muhadramûn olarak adlandırırlar.

Muhaddisler, Hz. Peygamber devrinde müslüman olarak yaşamış oldukları halde onu göremeyen kimseler için bu sıfatı kullanmışlardır. İmam Müslim, Irakî ve Suyûtî, bunlardan bilinen ve meşhur olanlarının bir kısmını tesbit etmişlerdir. Veysel Karanî adıyla şöhret bulmuş olan Üveys bin el-Karenî, Kadı Şüreyh bin el-Haris, Alkame bin Kays ve Ka'b el-Ahbâr bunlardan bazılarıdır (bk. a.g.e., I, 33-34).

Ömer TELLiOĞLU


Son takip: 28.10.2020 - 04:21
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Hadıs · Arıyet · Ashabu'r-redd · Belagat · Müzzemmil süresi · Sabi · Alu ımran suresı · Tefekkür · ıstıgase · Kaynukaogulları · Akabe bey · Asere-ı mübessere · Bedene · El-hakka süresı · Kitabi · Lokman suresi · Fecr suresı · Arabulmak · Ka'de-ı ula · Müstakim · Karz · Secde-i tilavet · Nusayrilik · Hacer · Talut · ıcmali iman · Ayıp arastırmak · Fani · Papaz · Re'sü'l-mal · ıhtılafü'd dar · Musalla · Bıd'i talak · Enfus · Hades · Seb'u'l-mesani · Keyli · Arkadas · Harbi · ıkrah · Keffaret · Saibe · Amel-ı kesir · Ahmed · La havle vela kuvvete · Hıdrellez · Müddessir suresi · Akabe · Makam-ı ibrahim · Hacc-ı ıfrad · Minare
· Yed-i  beyza · Mihrican (mihrigân) · Vahdet-i  şuhud · Riba (fâiz) · Türbe · Ahd · Duha suresı · Fatıha suresı · Fatır suresı · Sems suresi · Teknoloji · Daru'r-rıdde · ızale-ı süyu · ıtıkaf · ümmü'l-kitab · Riya · Hutbe · Humus · Müceddid · ıshad (sahıt tutma) · Sa'y · Dıyet · Nas · Kusma · Rüşd · Huccet · ıhya · Hayız · Fal-falcılık · Ehl-ı salıb · Te'vil · Yevmu'ş-şek · Maddiyyun · Musadere · Müellefe-i kulub · Vasat ümmet · Lzdlrar · Metruk hadis · Zarar · Fıten
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber