Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Medh, medıh

MEDH, MEDİHMedh övgü, medih ise yapılan güzel işlerden dolayı dil ile yapılan övgü. Medhin zıttı zemmdir. Zemm birinin aleyhinde kötü sözler söylemek ve onun çirkin, eksik hallerini ortaya dökmek demektir.

Medhe lâyık kimseleri medhetmek, toplum arasında faziletin ve kemalin artmasına neden olabileceği gerekçesiyle hoş görülmüş ve hatta teşvik edilmiştir. Ancak medhe lâyık olmayan kişileri medhetmek, oldukça çirkin bir davranıştır.

Bir kişiyi medhederken, medhedenin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar; övgüde fazlaya kaçıp sözü yalanla bitirmemeli; söylenen sözün içine riyâ karışmamalı; zalim ve alçak kişileri övme yoluna gitmemelidir.

Hz. Peygamber (s.a.s)'ın huzurunda bir zat, orada bulunan diğer kişiyi. övmeye kalkışınca Resulullah (s.a.s): "Kardeşinin boynunu bıçaksız olarak kestin" buyurarak, yüz yüze övgünün yasak olduğunu belirtmek istemiştir.

Hz. Ebu Bekir (r.a) kendisi övüldüğü zaman, utancından ve Allah korkusundan dolayı el açıp şöyle dua ederdi: "Ey Rabbim! Sen beni benden daha iyi bilirsin. Ben de kendimi başkalarından daha iyi bilirim. Ey Âlemlerin Rabbı! Halkın bende zannettiği iyilik ve faziletleri bana nasip ve bende olup halkın bilmedikleri günahlarımı af et! Söyledikleri güzel özellikler karşılığında beni, kendini beğenmişlik ve gurur gibi şeylerden koru!":

Medhetme konusuna dikkat etmeli ve olur olmaz, her zaman ve her durumda medhe kalkışmamalıdır. Zira Peygamber Efendimiz (s.a.s), "Onu bunu medhedip duranları görünce yüzlerine toprak saçınız" buyurarak, bu tür bir medhe kalkışanın, aşağılayıcı bir sonuçla karşılaşacağını bildirmiştir.

Mefail HIZLI


Son takip: 29.10.2020 - 01:04
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Sadaka · ısbat-ı vacıb · Tekfir · Nazar · Fatıha suresı · Kerem · Sükür · Musahhaf hadis · Patrik-patrikhane · Gadiru hum · Muhakale · Kanaat · Aba · Halk (tıras olmak) · ıbnu's-sebıl · Kaza · ıddıhar · Ahmed b · Teenni · Ma-i müsta'mel · Ehven-ı ser · Teganni · Beka · Ehlıyet · Rü'yet-i hilal · Eımme · Cılbab · Lokman suresi · Softa · ıktısad · Ehl-ı tertıb · Tahrim suresi · ıftıtah tekbırı · Cerib · Ham · Mühtedi · Berzah · Brahmanizm · Rüya · Kurayzaogulları · Es'ari · Nüzulül kuran · Vücuh · Fecr, fecır · Ehl-ı sünnet · Düsük yapma · Bı'set · Ye's · ırsad · Saff suresi · Minare
· Yed-i  beyza · Mihrican (mihrigân) · Vahdet-i  şuhud · Riba (fâiz) · Türbe · ızale-ı süyu · ıshad (sahıt tutma) · Sa'y · Dıyet · Kusma · ıhya · Yevmu'ş-şek · Vasat ümmet · Zarar · Cıale · Ganımet · Kura · Naşıtat · Neceş · Mutlak · Sabi · Nüzulül kuran · Muhtesib · Rukye · Talak suresi · Tur suresi · Dügün · Hacc-ı ıfrad · Zelletü'l-kari · Ashabu'l-medyen · Huruf-u mukattaa · ıktısad · Yazılı ikrar · Merhamet · ıtlaf · Etı yenmeyen hayvanlar · Ma-i müsta'mel · Necm suresi · Kesf · Ası ve ıgne yapmak
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber