Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Maşaallah

MAŞAALLAHArapça bir dilek ifadesi. Üç kelimeden meydana gelmiştir. Bunlar, ismi mevsul olan "ma": Türkçe'de dilemek manasına gelen "şâe" ve bu fiilin fâili (öznesi) olan Lâfza-i Celâl yani "Allah" lâfzıdır. "Ma-ş-Allah" Kavramının dilimizdeki karşılığı ise, "Allah'ın dilediği şey veya Allah'ın dilemesi" demektir. Dilimizde bu kavramın başka bir biçimi de kullanılmaktadır. Bu da Allah dilerse manasına gelen "inşallah" kavramıdır ki "maşallah" lâfzından mana yönüyle farklılık arzeder.

"Maşallah", daha ziyade, Allah'ın istediği gibi, Allah nazarından saklasın, ne güzel gibi manalara gelmektedir. Bununla birlikte, maşallah, hayret ve memnunluk da ifade etmektedir. Ayrıca, nazar değmemesi için çocukların üzerlerine iliştirilen nazarlıkların üzerinde de maşallah lâfzı yazılmıştır.

Maşallah lâfzı, Kur'ân-ı Kerim'de dört ayette geçmektedir:

Allah onlara şöyle dedi: "Öyle ise, ateş, yerinizdir. Allah'ın dilediği zamanlardan başka hepiniz ebedî olarak oradasınız..." (el-En'âm, 6/128).

"De ki: Ben Allah'ın dilediğinden başka, kendi kendime ne bir menfaatı kazanmağa, ne de bir zararı defetmeğe sahip değilim..." (el-A'râf, 7/188).

"Kendi bağına girdiğin zaman: "Bu Allah'tandır, benim kuvvetim değil, Allah'ın kuvveti ile olmuştur" deseydin ya!" (el-Kehf, 18/39).

"Bundan böyle sana (Kur'ân) okutacağız da unutmayacaksın. Ancak Allah'ın dilediği müstesna. Çünkü O, aşikârı da, gizliyi de bilir" (el-Alâ, 87/6-7).

Ömer DUMLU


Son takip: 17.08.2019 - 11:27
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Gasb · Ramazan bayramı · Efdal · Sarhoşluk · Emırü'l-hacc · çorap üzerıne meshetmek · Hadıd suresı · Hutbe · Dervıs · Azarlamak · Tarik · Müşrik · Rıza · Kafirun suresi · Vücuh · Müddessir suresi · öldürme · Necaset · Vesayet · Meyyit · Leyl süresi · Fersah · Nişan, nişanlanma · Seferberlik · Senet · Spor · ılım · Zeydiye · Emanet · Sıfat-ı selbiyye · Rumi takvim · Hıdrellez · Magsubun minh · El-bari · Rahle · Kehf suresı · Haya · Surre · Fakır, fakırlık · Saf · Cıale · Cıhad · Saltanat · Mürsel hadis · Sure · Enbıya · Kar · Emiru'l mümınin · Gazab · Protestanlık · Minare
· Vahdet-i  şuhud · Sema (gök) · Zayıf hadis · Mihrican (mihrigân) · ıstıhsan · Cerh ve ta'dil · ınzıva · Ticaniye-ticanilik · ızale-ı süyu · Sırat · Rakabe · Dılek · Hasan b. alı b. ebi talib · Metaf · Vesayet · Barnaba ıncılı · Bagı, bagy · Cemaat namazı · Gece ıbadetı · ımsak · Fani · Sosyal dayanışma · Parlamento · Sihir · Hamele-ı ars · Dıgergamlık (ısâr) · Efsun · Ecr-ı mısıl · Riba (fâiz) · Cemaat · Gerıcı-gerıcılık · Zuhru ahir · Fahsa, fahıse · Ashabu'l-hıcr · Cı'rane olayı · Telbiye · Fecr suresı · Zaviye · Av, avcılık · Oyun
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber