Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Kura

KUR'AŞans, denemek için çekilen kapalı pusula. İki ve daha çok kişi arasındaki bir anlaşmazlığı çözmek veya bir hak yahut görevde öncelik hakkını belirlemek üzere başvuruları bir yöntem. İslâm'da, bir şeyi bölüşmek, bir anlaşmazlığa çözüm getirmek veya bir seçim yapmak amacıyla kur'a çekilebilir.

Hz. Peygamber'in adaleti sağlamak ve ashâb-ı kiramın gönlünü hoş etmek için kur'a yöntemine baş vurduğu olmuştur. Hicretten sonra Medine-i Münevvere'de pekçok sahabe Rasûlüllah'ı (s.a.s) misafir etmek isteyince, kur'a çekilmiş ve böylece Ebû Eyyub el-Ensârî, o büyük insanı misafir etmek şerefine nâil olmuştur (Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 414). Hz. Âişe'den şöyle dediği nakledilmiştir: "Rasûlüllah (s.a.s) bir yolculuğa çıkmak istediğinde, kadınları arasında kur'a çekerek, yol arkadaşı olacak eşini belirliyordu. Kur'a hangi eşine isabet ederse, Rasûlüllah ile birlikte o kadın yola çıkardı" (Buhârî, Hibe, 15, Cihâd, 64, Şehâdât, 15,30, Meğazî, 34, Tefsîru Sûre 24/6, Nikâh, 97; Müslim, Fadâilü's-Sahâbe, 88, Tevbe, 56, Nikâh, 38; İbn Mâce, Nikâh, 47, Ahkâm, 20).

Medîne'de, ensar'ın, hangi muhâciri iskân edeceği kur'a ile belirlenmiş (Buhârî, Şehâdât, 30, Menâkıbu'l Ensâr, 46), yine bir defasında ezanı kimin okuyacağı konusunda sahabe arasında anlaşmazlık çıkınca, problem kur'a ile çözümlenmiştir (Buhârı, Ezan, 9). Allah'ın elçisi bir hadisinde şöyle buyurmuştur: "Eğer insanlar ezan okumanın ve cemaatle namazda ilk safta bulunmanın faziletini bilseler ve bunu yapmak için kur'a çekmekten başka çare bulamasalar, kur'aya başvururlardı " (Buhârî, Ezân, 9).

Menkul veya gayri menkul bir malın, ortaklar arasında rıza yoluyla taksimi mümkün olmazsa, her ortağın hangi hisseyi alacağını belirlemek için hâkim veya hakem kur'a yoluyla hisseleri belirler (bk. "Kısmet" maddesi).

Hz. Peygamber'e iki kişi bir malın taksimi konusunda başvurmuştu. Her ikisinin de bu konuda delili yoktu. Rasûlüllah (s.a.s) bunlara kur'a ile yemin teklif etti. Hangisine kur'a isabet ederse, o yemin edecekti. Böylece Allah'ın Rasûlü kur'a isabet edip yemin edene hükmetmiştir (ez-Zebıdî, Tecrîd-i Sarih Tercümesi, Ankara 1984, VIII, 107)

Hamdi YUSUFOĞLU


Son takip: 18.10.2019 - 06:58
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· ıftıra · Sur · Sehid · Hadis · Mest · Hulf · Zeydiye · Nebbaş · Hamele-ı ars · Mü'minun suresi · Musiki · Kefalet · Terbiye · Adıl yönetıcı · Lanet · ıcabet · Medeniyet · Büyük melekler · Sıfat-ı ilahiyye · ıhlas · Mesalih-i mürsele · Secere · ıhtılam · Kaza-kader · Muhammed suresi · Dall · Kasas suresi · Sakaleyn · Harut ve marut · Ashabu'r-rey · Tekel · Sibgatullah · Sigara · Matem · Matuh · Musahhaf hadis · Kudsi hadis · Vasiyet · Dılencılık · Belva-ı amme · Neml suresi · Tövbe suresi · Salat, salavat · Narh · El-hükmü lıllah (hüküm allah'l-ndır) · Meyyit · Vesile · Selefiyye · Simsarlık · Hasr suresı · Minare
· Refes ve cidal · Hılafet · Beka · öldürme · Temlik · Terviye günü · Amıne bıntı vehb · Zındık · Taksir · ümmehatu'l-mü'minin · Bahira · Rahle · Hıddet · Temizlik · Saç boyama · Vahy · Sabur · Tanrı · Asır (asr-ı serıf) · La hukme illalillah · Hankah · Cömertlık · Efsane · Agıt · Cebbar · Sidretü'l-münteha · ıstıhsan · ırade · Hayvan kesmek · Nişan, nişanlanma · Zarar · ısm-ı a'zam · Cürüm · Latife · Taassub · Yed-i emin · Seyyie · Yagmur duası · Muhrim · Bahs
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber