Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

ınzal

İNZALYukarıdan birşeyi indirme ve indirilme. Bu kelime Kur'an-ı Kerim'de daha çok Allah Teâlâ'nın nimet ve azabını indirmesi anlamında kullanılır.

İndirilen şey; ya bir nimet, ya insanın bizzat kendisi veya "Demiri indirdik"(el-Hadîd, 57/25) ve "Ayıp yerlerinizi örtecek giyimlikle sizi süsleyecek elbiseler indirdik" (el-A'râf, 7/27) ayetlerinde olduğu gibi nimetin sebebi ve ona götürecek şeyler olabilir.

İnzal, aşağıdaki ayette de gökten azabın indirilmesi anlamında kullanılmıştır: "Bu kasaba halkına yaptıkları yolsuzluklardan ötürü gökten elbette bir azap indireceğiz" (el-Ankebût, 29/34).

Kur'an-ı Kerîm'in indirilmesi anlamında bazen"inzal" bazen de "tenzîl" terimleri kullanılır. Bunlardan tenzîl; Kur'an'ın peyderpey, bölüm bölüm indirilmesini ifade eder. "İnzal " ise daha genel bir anlam taşır.

Kur'an-ı Kerim yeryüzüne 22 yılda parça parça, bölüm bölüm indirilmeden önce dünya semasına toptan bir defada indirilmiştir. İşte bu anlamda "inzal" ifadesi kullanılmıştır (el-Bakara 2/185, ed-Duhân, 44/3; el-Kadr, 97/1).

İnzâl kelimesi ayrıca hadis ve fıkıh dilinde insanın menisinin gelmesi anlamında kullanılır. Her ne suretle olursu olsun menisi gelen kimse cünüp olur; yani ister rüyasında olsun, ister vücudunun her hangi bir yerinin kadına dokunmasıyla olsun, isterse daha başka şekillerde olsun şehvetle meni akınca insan cünüp sayılır. Bu takdirde gusül* yapmak farz olur. Kur'an-ı Kerîm'de "Eğer cünüp iseniz, tertemiz yıkanınız" (el-Mâide, 5/6) buyurulur.

Abdullah YÜCEL


Son takip: 31.03.2020 - 08:54
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Merhun · Tertip · Komünizm · Sahihayn · Lihye-i saadet · Münkir · Fer'ı mesele · Uyuşturucu maddeler · Ruh · ınfak · Mefhum-i muhalefet · Ka'de · Temizlik · Bıyık · Tahammülü'l-hadis · Delalet · El-azim · Hz. hadıce, hatıce (r.a) · ımsak · Medeniyet · Matem · Fecr, fecır · ıhsar · ümmü habibe · Sirk · Tekbir · Marifetullah · Kabe · Bahs · Hezl · Tıraş · Vade farkı · Akıl · ıhram · Hasıye · Takas · Zelle · Latif · Lokman suresi · Amel defterı · Hakku's-sırb · Dedı-kodu · Serf · Selem · Asr, asır · Sabah namazı · Mürsel hadis · Ravi · Hasen hadıs · Alacaklı · Minare
· Harem · Nafile · Gulül · Barnaba ıncılı · Sura suresi · Cemaat namazı · Ay mucızesı · Mücahid · Teşrik günleri · Hayat · Hıyaru'r-ru'ye · Müezzin · Belagat · Cı'rane olayı · Ecel · Sabiiler · Balıg · Beytullah · Yedullah · Hulf · Galle · Muhazat · Ahkaf suresı · ınzıva · Ricalülgayb · Sünnet-i gayr-ı müekkede · Seb-i arus · Kadir suresi · Mühtedi · Rezzak · ıstıkamet · Zümer suresi · Zilyed, zilyedlik · Hamele-ı ars · Sakal · Mekke dönemi · Sosyalizm · Kitabi · Naziat suresi · Tezkiye
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber