Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

ınsan suresı

İNSAN SÛRESİKur'an-ı Kerîm'in yetmişaltıncı suresi. Otuzbir ayet; ikiyüzkırk kelime ve binelliüç harftir. Fasılası sadece "elif" harfidir. Surenin mekkî veya medenî oluşunda ihtilâf vardır. İşlenen konu açısından daha çok mekkî sûrelere benzemektedir. "İnsan" isminin yanında "Dehr", "Ebrâr", "Emşâc", "Hel Etâ" gibi isimleri de vardır.

Kıyamet ile ilgili durumları ve özellikle salih kimselerin ahirette kavuşacakları nimetleri anlatmayı hedef edinen süre, insanın dünya hayatına gelişini ve oradaki gelişimini özet olarak dile getirmek sûretiyle giriş yapar: "İnsan, anılmaya değer bir şey olacak kadar uzun bir zaman geçmedi mi? Biz insanı katışık bir nutfeden yarattık. İmtihan etmek için onu işiten ve gören kıldık. Biz ona yolu gösterdik. İsteyen şükreder, isteyen de küfreder" (1-3).

"Biz kâfirler için zincirler, demir halkalar ve körüklenmiş bir ateş hazırladık" eyetiyle kâfirlerin âkibetine işaret edildikten sonra iyilerin âkibeti anlatılır:

"Sabrettiklerinden dolayı onları Cennet ve ipekle mükafatlandırmıştır! Orada koltuklara dayanırlar. Ne (yakıcı) güneş görürler orada, ne de dondurucu soğuk. Cennetin gölgeleri üzerlerine yaklaşmış, devşirmeleri (meyvaları) da aşağı eğildikçe eğilmiştir, Yanlarında gümüşten kaplar, billur kupalar dolaştırılır. Gümüşten kadehler ki onları türlü ölçü ve biçimlere koymuşlardır..."(12-22).

Bu iyiliklere kavuşmalarına sebep olarak da adaklarını yerine getirmeleri, kıyamet gününün hesabını yaparak ona göre hazırlık yapmaları, yetim ve yoksula sırf Allah rızası için infakta bulunmaları gösterilmektedir.

Sure, Kur'an'ın düşünen kimseler için bir öğüt olduğu her şeyin Allah'ın elinde olduğunu hatırlatan şu ayetlerle son bulur: "Bu (Kur'an) bir öğüttür. Dileyen rabbine varan bir yol tutar. Allah dilemedikçe siz bir şey dileyemezsiniz. Şüphesiz, Allah bilendir, hikmet sahibidir. Dilediğini rahmetine sokar. Zalimlere de acı bir azap vardır" (29-31).

M. Sait ŞİMŞEK


Son takip: 24.09.2021 - 11:53
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Dar'ül-eman · Dumetü'l-cendel olayı · Materyalizm · ırtıdad · Maşatlık · Büyü · Kolonya · Refref · ıddıhar · Yalan · Kadı beydavi · Kadir gecesi · Ad kavmı · Fetıh suresı · Hz. sevde · Nur suresi · Medeni sureler · Propaganda · Teknoloji · ıntıhar · Taharet · Rebiu'l evvel · Mezi · Def'ı hacet · ımameyn · Fasıla · Kesf · Ashabu'l-fıl · Asr suresı · Zilzal suresi · Hafsa bıntı ömer ıbn el-hattab (r.a) · Tasadduk · Ayn · Muallak hadis · Arz · Bey'atu'r-rıdvan · Rikaz · Adl · Keffaret · Cı'rane olayı · Muhtelefun fih · Edebü'l-kadi · Teblig · Teenni · Hz. fatıma (r.a) · Ebedi · Gabn · Umre · ıltızam · Vakfiye · Minare
· Yed-i  beyza · Dıgergamlık (ısâr) · Vahdet-i  şuhud · ımtıyaz hakkı · Cemre · Materyalizm · Rumi takvim · Arabulmak · Kabe · Fıten · Dall · El · Mucize · Kerem · Sur · Ka'de · Zevaid · ıslamcılık · Dın · ıcare · ısmet · Ma'ruf · Mü'min · Müşareke · Ricalülgayb · Temettu · Kıyam bi-nefsihi · Muavvizeteyn · Muzaraa · ıftıra · Mute savaşı · Ramazan bayramı · Silsile · Mefhum-i muhalefet · Rebiu'l-ahir · Mescid-i haram · Haram · Miladi takvim · Sinn-i iyas · Dıs tedavısı
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber