Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

ınfıtar suresı

İNFİTÂR SÛRESİKur'an-ı Kerîm'in seksenikinci suresi. Ondokuz ayet, seksen kelime ve üçyüzyirmiyedi harftir. Fasılaları "tâ", "kâf", "mîm", "nûn" ve "he" harfleridir. Mekke'de inmiştir.

Sure, kıyamet günü meydana gelecek olayları anlatmakta ve insana o güne hazırlıklı olmasını öğütlemektedir. İyilerle kötülerin akibetini dile getiren sure, o gün kimsenin kimseye bir faydasının olamayacağını; her şeyin Allah'ın elinde olduğunu bildirmektedir.

Kur'an'da hangi olay veya mesele anlatılırsa anlatılsın, gaye insanı eğitmektir. Anlatıları her şeyin hedefi budur. Meselâ bir tabiat olayı anlatılırken gaye, sırf o tabiat olayını anlatmak değil, insan eğitimi için gerekli unsurları yakalayarak ibret alınacak yönleri dile getirmektir.

İbn Ömer'den nakledilen bir hadiste Hz. Peygamber (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: "Kıyamet günü manzarasını kendi gözüyle görmek isteyen Tekvîr, İnfitâr ve İnşikak surelerini okusun" (Tirmizî, Tefsîr sure, 81; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II/27, 36).

Surenin meali:

"1- Gök yarıldığı zaman, 2- Yıldızlar etrafa saçıldığı zaman, 3- Denizler (kaynaşarak birbirlerine) akıtıldığı (aralarındaki engelleri aşıp bir tek deniz olduğu) zaman, 4- Kabirlerin içi dışına getirilerek ölüler çıkarıldığı zaman, 5- Her can ne yapıp öne sürdüğünü ve ne yapmayıp geride bıraktığını bilir. 6- Ey insan, seni engin kerem sahibi Rabbine karşı aldatıp isyana ne sürükledi? 7- O (Rab) ki seni yarattı, sana düzen verdi, ölçülü bir biçim verdi. 8- Dilediği surette seni terkip etti. 9- Hayır (olmaz öyle şey) siz dini yalanlıyorsunuz? 10- Oysa üzerinizde koruyucu (yaptıklarınızı zaptedici melek)ler vardır; 11- Şerefli kâtipler, 12- Her yaptığınızı bilirler. 13-İyiler mutlaka nimet içindedirler. 14-Kötüler de yakıcı ateş içindedirler. 15-Ceza günü oraya girerler. 16- Onlar ondan (hiçbir yere kaçıp) kaybolacak değillerdir. 17- Ceza gününün ne olduğunu sen nereden bileceksin? 18- (O gün), kimsenin kimseye yardım edemeyceği bir gündür! O gün emir, yalnız Allah'a aittir."

M.Sait ŞİMŞEK


Son takip: 17.09.2019 - 06:49
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Sarhoşluk · Hakem olayı · Fazılet · Tertip · Nesai · Mu'tezile mezhebi · ıtıkaf · Kadir gecesi · Ahbar · Ebrar · Münker · Sakal-ı şerif · Cıale · Rıfk · Misk · Ayet · Hıddet · Eyyam-ı ma'dude · Serefe · Mutaffifin suresi · Vacib · Tabiun · Kıyamet alametleri · Hapıs cezası · Hurafe, hurafecılık · Hatemü'l-mürselin · Hanbeli mezhebı · Yed-i  beyza · Sabiiler · Hrıstıyanlık · Kaparo · ıllıyyun · Seyh · Zülhicce · Ayıp örtmek · Eshuru'l-hurum · Tevvab · Masonluk · Mekke dönemi · Temettu · ısyan · ıcra · Zatu'r-rik'a gazvesi · Bakara suresı · öşür · Sünnet (hitan) · ıstıla · Hafız · Ceberut alemı · Hılm (hilim) · Minare
· ızzet-ı nefs · Banka · Ramazan bayramı · Kaparo · Müzzemmil süresi · Vecd · Gazı, gazılık · Kayyım · Teravih namazı · Mahkeme · ınsırah suresı · La hukme illalillah · Tasavvuf · Eda · Mütevelli · Bakire · Sems suresi · Saff suresi · Emval-ı zahıre · Sadakat · Süphe · Hıll · Vücuh · ıstısare · Mikail · Patrik-patrikhane · Kurban · Heva · Gabn-ı yesir · Hata · Basar · Fer'ı mesele · ıstıdrac · Ab · Vahdet-i vücud · Müstakim · Nahl suresi · ıcazet · Dırhem · Tekel
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber