Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

ıltızam

İLTİZAMDevlete ait bazı gelirlerin tahsili; kefil gösterilmek ve bedeli muayyen taksitlerle ödenmek üzere alınması anlamında kullanılan bir deyim. Çoğulu iltizamat'tır. Bu türlü taahhüde girmiş olanlara "mültezim" denir.

Osmanlı devletinin kuruluşu sıralarında ele geçirilen yerlerin arazisi tespit edilerek geliri tımar ve has adıyla sipahilere, zaimlere, emirlere, vezirlere; "arpalık" adıyla sancak beylerine, kale dizdarlarıyla muhafızlarına; "tahsisat" adıyla bazı vakıflara ve "mâlikâne" adıyla yararlıkları görülen gâzilere tahsis edilir, bir kısmı da "hass-ı hümayun" adıyla devlet uhdesinde bırakılırdı.

Hammer iltizam usulünün başlangıcını (III, 109). Fatih devrinde Rum Mehmed Paşanın sadrazamlığı zamanı olarak belirtir (Osmanlı Tarihi). Havass-ı hümâyun nâmına yazılı yerlerin öşür gelirleri, rüsum, maden ve benzerleri önceleri kethüdâlar ve eminler tarafından tahsil ettirilirdi. Sonraları sıkıntı başgösterip, paraya şiddetle ihtiyaç meydana gelince "havass-ı hümâyunlar"ın bir veya bir kaç yıllığı "İltizâmât"; sahipsiz kalan tımar ve zametler de iki yıllığı "mukâtaat" adıyla mültezimlere ihale yoluyla verilmek ve bedelleri sarraflar vasıtasıyla hazineye alınmak usulü uygulanmıştır. Hatta para darlığı arttıkça daha ileri gidilerek, bunların kayıtlı bedellerinin birkaç yıllığına, peşin bir para tayin edilerek toptan alınmış ve bunlar "mâlikâne" suretiyle isteklilerine satılmıştır.

Mültezimlerin, bir aralık taahhütlerini yerine getirmemeleri üzerine, hazînenin hakkını korumak için, güvenilir bir sarrafı kefil göstermesi usulü getirildi. Hazinece kefaleti kabul edilebilecek sarraflara "Kuyruklu" denilen imtiyazlı birer senet verildi. Bunlara "kuyruklu sarraflar" adı verildi. Hazine taksitlerinin vade tarihi geldiğinde mültezimler aranmaz, sarraflara başvurularak onlardan tahsil edilirdi.

Mültezimler kendilerine ihale edilen gelirlerin tahsil ve takibinde ileri gide gide hükümet içinde hükümet halini aldılar; devlete ve halka büyük kötülük yaptılar.

Sonunda iltizam usulü, Tanzimât'tan sonra kaldırılmış, vergilerin doğrudan doğruya tahsiline karar verilmiş ise de, bu yasak devam edememiş; bundan sonra yeniden iltizam usulünün uygulamasına geçilerek Osmanlı Devleti'nin sonuna kadar bu usul devam etmiştir.

Hamdi YUSUFOĞLU


Son takip: 16.04.2021 - 11:29
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Kurtubi · Vatan · Cürüm · Sahih hadis · Mirac · ıktıda · Vedia · Vahdet-i vücud · Hakku's-suf'a · Teklif · Azimet · Rahle · çorap üzerıne meshetmek · Muhadramun · Korku ve ümit · Edılle-ı erbaa · Secde-i şükür · Fetretu'l-vahıy · Belva-ı amme · Niyet, niyyet · Vasat ümmet · Ticaniye-ticanilik · Ahfad · Temettu · Hüsn-ü zann · Merhun · Spor · Bedir gazvesi · Riyazet · Keyli · Suizan · Akabe · Rics · Sika · Kadirilik · Muztarıb hadis · Secere · Akıl hastalıgı · Nadirogulları · Zalim · Vahdet · Hasr ve nesır · Vesile · ıslam felsefesı · ıç ezan · Kusma · Efsun · Afak · Ebced · Ehl-ı beyt · Minare
· Dıgergamlık (ısâr) · Riba (fâiz) · Hormonlu gıda · Afyon · Güzel koku · Maddiyyun · Cın suresı · çocuk ıstem · ıcmali iman · Eman · Tekasür suresi · Fakır, fakırlık · Nadirogulları · Evlenme, evlılık · Etı yenen hayvanlar · Hul · Enbıya suresı · ıstımval · Naib · Müflis · Hıdrellez · Sirket · Nasr suresi · Vahdet-i  şuhud · ıhvanu's-safa · Hud suresı · Bagı, bagy · Kura · Kapı çalmak · ıhlas · Kahhar · Kalem suresi · Bı'set · Mushaf · El-azim · ıkab · Muhkem · Ganımet · Gurre · ıtıkaf
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber