Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

ıcazet

İCÂZETBir şeyi uygun ve makûl görmek, izin vermek, münasip tutmak, bir görüş ve emri infaz etmek, bir maddenin uygunluğunu kabul etmek.

İlimde ve yazıda tahsilini bitirenlere verilen şehadetnâme (belge) yerine kullanılan bir tabirdir. Eski medrese usulüne göre, okuduğu dersi veya sanatı bitiren öğrencilere hoca ve üstadları tarafından böyle bir belge verilirdi. Buna "icazetnâme" denir ki, izin kâğıdı anlamına gelir. İcazetnâme almış olana "mücâz", icazet vermiş olan üstada da, "mûciz" denir.

Bir fıkıh tabiri olarak icâzet ise, duruma göre kısımlara ayrılır. Meselâ; bir kimseden herhangi bir işle ilgili olarak, izin ve ruhsata delâlet eden bir fiil ve hareketin meydana gelmesine fiilî icâzet dendiği gibi, bir şey hakkında "izin verdim" demesine de sözlü icâzet denir.

İcazet, fıkıhta daha ziyade bir kimsenin önceden izni olmadığı halde yapıldıktan sonra bir şeyi kabûl ve tasdik etmesi manasında kullanılır. Buna İslâm hukuku dilinde "İcazet-i lâhika" denir. Meselâ bir kimse diğer birinin malını sattıktan sonra mal sahibine haber verir, o da bunu kabul ederse bu bir icâzet-i lâhika olur (Merginânî, el-Hidâye, III, 69).

Hadis usulünde de söz konusu olan icazet, bu ilim dalında üstadın talebesine duyduklarını veya kitaplarını rivâyet etmesine izin vermesinden ibarettir. Meselâ; bir hadis bilgininin talebelerinden birine: "Sana kütübi sitteyi rivâyet etmek üzere icazet verdim" demesi gibi (Subhi Salih, Hadis İlimleri ve Istılâhları Terc. Y. Kandemir, 973, s. 76).

Bir tasavvuf tabiri olarak icazet ise, irşat mertebesine ulaşanları şeyhleri tarafından bu işe yetkili olduklarını göstermek için verilen bir belgedir. Bu belgelere de "icazetnâme" veya "hilâfetnâme" adı verilir (M. Zeki Pakalın, Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü, İstanbul 1971, II, 19, 20).

Abdullah YÜCEL


Son takip: 28.05.2020 - 04:58
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Mendub · Etı yenmeyen hayvanlar · Mabud · Mearic suresi · Hasat satısı · Duhan · Muhtelefun fih · ıçkı · Al, alu muhammed · Sart · Sems suresi · Kalu bela · Evs · ıhya · Konfüçyüs, konfüçyüscülük · Nişan, nişanlanma · Lakit · Mutraf, mutrafin · Ganımet · Hısım, hısımlık · Vahdaniyet · Muska · Nafile · Muktedi · Katl keffareti · Ravi · ıhsan · Kar · Hablullah · Harem · Tevazu · Heva · ümmi · Vecibe · Aldatmak · Fahıs fıyat · Cemalullah · Mekki sureler · Rukye · Sancak-ı şerif · Munkatı' hadis · Halku'l-kur'an · Sıla-i rahim · Asr-ı saadet · Rüşvet · Mutaffifin suresi · Afv · Tesbih namazı · Rumi takvim · Necm suresi · Minare
· Yed-i  beyza · Halimetü's-sa'dıyye · Keramet · Mü'min · ıbda · Hrıstıyanlık · Nişan, nişanlanma · Zaruri kesim · Lisan · Hatım · Arefe · Nefs · Kardeslık · Yakin · Ashabu's-sebt · Tahiyyatü'l-mescid · Cemel vak'ası · Farz · Dıgergamlık (ısâr) · Vahdet-i  şuhud · Tehlil · Surre · Murahık · Takas · Mudarebe · Hayız · Fetanet · Usulü'l-fıkıh · Ashabu'l-a'raf · Zeval vakti · Aldatmak · Mihrican (mihrigân) · Seytan · Gayr-ı müslım · Cızye · ıcabet · Semavi din · Galle · Hasan b. alı b. ebi talib · Müste'men
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber