Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Hasat satısı

HASAT SATIŞIBir malı, satış bedeli tarım ürünlerinin hasadı zamanında ödemek üzere satmak. Burada, satış bedelinin vadesinde bilinmezlik olduğu için satım akdi fâsittir.

Bir satım akdinde anlaşmazlığa yol açacak derecedeki bilinmezlik ya malda, ya satış bedelinde, ya da va'dede olur. Satılan malın cins veya nev'ini yahut markasını söylememek, bir sürüden yüz koyun karşılığında bir gayrı menkulü satın almak, satış bedelini buğdaylar biçildikten sonra ödemek üzere satış yapmak gibi. Bu çeşit satışlarda satıcı ve alıcı kendi menfaatine daha uygun olan ifa şeklini ister, karşı taraf buna razı olmayabilir ve aralarında anlaşmazlık çıkar. Bu yüzden Hz. Peygamber (s.a.s) kendisinde garar (anlaşmazlığa düşürecek eksiklik) bulunan satışları yasaklamıştır (eş-Şevkânî, Neylu'l-Evtâr, V, 147).

Başka bir hadiste aym prensibin gereği olarak devenin yavrusunu doğmadan önce satmak yasaklanmıştır (Buhârî, Büyû, 61; Menâkıbu'l-Ensâr, 26; Selem, 8; Müslîm, Büyü, 5, 6). Abdullah İbn Ömer'e göre, burada yasağın sebebi akdin doğum zamanı gibi meçhul bir va'deye bağlanmasıdır.

Vadeli satışta, va'de tarihi olarak hasad mevsimi, hacıların dönüşü harman sonu, meyvelerin toplanması veya koyunların kırpılması gibi meçhul tarihlerin belirlenmesi tarafları anlaşmazlığa düşürür. Çünkü bu süreler uzayıp kısalmaya elverişlidir.

Ancak bir kimse böyle bir va'de ile satış yapar, sonra taraflar hasad mevsimini, hacıların dönüşü gibi tarihler gelmezden önce süreyi düşürür, yeni kesin bir tarih üzerinde anlaşırlarsa satım akdi câiz olur. Çünkü akdin fâsit oluşu, anlaşmazlık yüzündendir. Bu da kesinleşmeden kalmış durumdadır. Burada bilinmezlik akdin özünde olmayıp, dış özelliğindedir (İbnü'l Hümâm, Fethu'l-Kâdir, V, 222 vd; es-Serahsî, el Mebsût; XIII, 26; ez-Zühaylî, el-Fıkhu'l-İslâmî ve Edilletühu, IV, 454 vd).

Hamdi DÖNDÜREN


Son takip: 23.09.2021 - 05:38
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Humeze suresı · Karia suresi · Ehl-ı salıb · Mü'ennen hadis · Kitaplara iman · Teravih namazı · Mirac · Nakşibendiye · Mürsel hadis · Vasi · Halk (avam) · El-cemıl · ıbn teymıyye · Sa · Rasul · Yahudilik (musevilık) · Asr suresı · Hatim · Ashabu'l-karye · Kerahet · Levh-i mahfuz · Mümeyyiz · Kızılbaslık · Cılbab · Reklam · Hazr · Bı'r-ı maune olayı · ıddet · Hz. mariye (r.a) · Fena fı'l-hak · Teşrik günleri · Nefs-i radiye · Zeyneb binti hüzeyme (r.a) · Ashabü'l-feraız · Meczub · Peçe · Masonluk · Ka'de · Ehl-ı hıbre · Hanif dıni · Münker · Daru' l-adl · ırsad · Hırka-ı saadet · Benu mustalik gazvesi · Tarik · çarsaf · Yagmur duası · özel mülkiyet · Taklid · Minare
· Yed-i  beyza · Dıgergamlık (ısâr) · Vahdet-i  şuhud · ımtıyaz hakkı · Cemre · Materyalizm · Rumi takvim · Arabulmak · Kabe · Fıten · Dall · El · Mucize · Kerem · Sur · Ka'de · Zevaid · ıslamcılık · Dın · ıcare · ısmet · Ma'ruf · Mü'min · Ricalülgayb · Temettu · Muavvizeteyn · Muzaraa · Ramazan bayramı · Silsile · Mefhum-i muhalefet · Rebiu'l-ahir · Mescid-i haram · Haram · Miladi takvim · Sinn-i iyas · Ebu yusuf · Sad suresi · Muhazat · Sakal · Kaf suresi
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber