Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Ham

HAMCahiliye devrinde dölünden on batın doğan erkek deveye, veya dölünden olma bir erkek yavrusunun yetişip binme çağına gelen erkek deveye verilen isim.

Arapların câhiliye dönemi geleneklerine göre bazı koşullarda develer bir kutsallık statüsüne kavuşurlardı.

Böyle bir statüye kavuşmuş deveye artık binilmez, sırtına yük yüklenmezdi. Dilediği yerden su içer ve dilediği otlakta otlardı; kimse ona engel olmazdı.

Nakledildiğine göre Araplar arasında bu âdeti ilk yayan kişi, Amr b. Luhayy'dır. Adı geçen kişi, Mekke yöneticisi olduğu sırada Hz. İsmail'in dinini değiştirmiş, putlar yaptırıp onları Harem'e ve Kâbe çevresine dikmiş, Araplar arasında bazı develere kutsallık verilmesi geleneğini yaymıştır (Elmalı M. Hamdi Yazır Hak Dini Kur'an Dili, III, 1823).

Yüce Allah, Mâide sûresinde: "Ne bahîre, ne sâibe, ne vasîyle, ne ham'dan hiçbirini Allah meşru kılmadı, fakat küfretmekte olan kimseler, Allah namına yalan söyleyerek O'na iftira ediyorlar, çoklarının da aklı ermez" (el-Maide, 3/103) buyurarak insanlara bu tür şeyleri emretmediğini, aksine Arapların idareci ve ileri gelenlerinin Allah'a iftira ederek bu şeyleri onlara kabul ettirdiklerini anlatmaktadır. Âyette geçen "çoklarının da aklı ermez" sözleriyle de, o idarecilere körü körüne tabi olan insanlar kastedilmektedir. Bunlar, taklidin esiri olmuş ve hakkı bulmak için akıllarını kullanmaktan âciz kimselerdir (Ebu's-Suûd, İrşâdu'l-Akli's-Selîm, III, 86-87).

Hakkı bulmak için akıllarını kullanmayan ve idarecilerine körü körüne bağlı olup onların her yaptığında mutlaka bir hikmet bulunduğunu zanneden avâm tabakası daima aldatılmaya mahkûmdur.

Kur'ân'da bu tür develerden sözedilmesi, bu konuda sorulmuş bir soruya karşılık olabildiği gibi, bu tür âdetler, hakkı kaynağından öğrenip değerlendirme ve aklını kullanmaktan uzaklaşmış bütün toplumlarda revaç bulmaktadır. Meselâ bazı bölgelerinde Seyyid asıllı ailelerin köpeklerine taş atılamayacağı inancı buna bir misaldir.

Sait ŞİMŞEK


Son takip: 29.10.2020 - 01:47
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Mugayyebat-ı hamse · Ebu hanıfe · Zaman aşımı · ıgva · Kehf suresı · Veled-i zina · Celvetıyye · Nişan, nişanlanma · Müflis · Neml suresi · Gıyınme · Garanik olayı · Sart · Hacc suresı · ırhasat · Kavli sünnet · Kelam ilmi · ıstıbra · Ser' hüküm · Zebur · Kureys suresi · Kısas · Alfabe · El-batın · ıllıyyun · çek · Minber · ıhtıyarlık · Fer'ı mesele · Nasihat · ıbra · Zeyneb binti hüzeyme (r.a) · Sikke · Sura suresi · Hayır · Sinn-i bülug · ıctıhad · Arefe · Teklif-i ma la yutak · Enbıya · La hukme illalillah · çocuk ıstem · Red, reddiye · Darü'l-ahd · Müteahhirun · Husu · Harra olayı · Ribat · Oyun · Münker hadis · Minare
· Yed-i  beyza · Mihrican (mihrigân) · Vahdet-i  şuhud · Riba (fâiz) · Türbe · Ahd · Duha suresı · Fatıha suresı · Fatır suresı · Sems suresi · Teknoloji · Daru'r-rıdde · ızale-ı süyu · ıtıkaf · ümmü'l-kitab · Riya · Hutbe · Humus · Müceddid · ıshad (sahıt tutma) · Sa'y · Dıyet · Nas · Kusma · Rüşd · Huccet · ıhya · Hayız · Fal-falcılık · Ehl-ı salıb · Te'vil · Yevmu'ş-şek · Maddiyyun · Musadere · Müellefe-i kulub · Vasat ümmet · Lzdlrar · Metruk hadis · Zarar · Fıten
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber