Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Füru

FÜRÛ'Dallar, kısımlar, ikinci derecede önemli şeyler, ayrıntılar, teferruatlar. Furû'un tekili olan fer' kelimesi "asl' kelimesinin zıddı olup "kendisinden başka birşeye bina edilen herhangi birşey" diye tarif edilir (es-Seyyid eş-Şerif el-Cürcânî, et-Ta'rîfât, İstanbul 1283, s.111).

Bu kelime çeşitli ilimlerde kullanılır. Fakat daha çok fıkıh ve fıkıh usûlü ilminde kullanılan bir terimdir. Çünkü fıkıh ilmi herşeyden önce "usûl" ve "fürû" diye ikiye ayrılır. Fıkıh usulü, fıkıh ilminin köklerini (kaynaklarını) veya dayandığı delilleri konu olarak ele alan ve bu deliller vasıtasıyla hüküm çıkarma metodlarını anlatan bir ilimdir.

Böylelikle "fürû'", tanımını verdiğimiz usûl-i fıkıh üzerine bina edilen ve fıkhın bölümlerinden birine isim olarak verilen bir terimdir. Fıkıh usûlünde konulan metodlar çerçevesinde ayetlerden ve hadislerden çıkarılarak tesbit edilmiş hükümler furû' fıkhın konusunu oluşturur. Bu sebeple fıkıh ilmini meydana getiren usûl, furû' ve kaideler birbirine sıkıca bağlı olduklarından, ayrı ayrı düşünülmesi gerekir.

Fıkıh usûlüne dair birçok eser yazılmıştır. Fakat bunlar usûl kitaplarından daha çok fürû' konularını içeren eserlerdir. Bu gibi fürû'a dair fıkıh kitapları genellikle temizlik bölümüyle başlar; bunları ibâdet yani namaz, oruç, hac ve zekât konuları izler. İbâdet bölümlerinden sonra "muâmelât" dediğimiz kısımlar gelir. Muâmelât konuları ise, genellikle, alış-verişler, kefâlet, havâle, muhakeme usulleri, şahitlik, miras hukuku... gibi konulardır. Bu ve bunun gibi konular, Kur'an 've hadisten çıkarılan hükümler ve âlimlerin kendi görüşleri ile birlikte, en ince noktalara kadar inilerek, meseleler anlatılmış ve ortaya konulmuştur Meselâ es-Serahsî'nin (544/ 1149), Mebsut'u; el-Kâsânî'nin (587/1191) el-Bedâyiü's-Sanâyi; İmam Şâfiî'nin (204/819) El-Ümm'ü, fücû'a dair fıkıh kitaplarından birkaç örnektir.

Furû'nun diğer bir anlamı da; Kişinin anne ve babası, bunların anne ve babaları... sonuna kadar usûlü; buna karşılık, çocukları, çocuklarının çocukları ...sonuna kadar da furû'udur. Kişi fürû'una zekât veremez. Zira bunlara bakmakla yükümlüdür. Mirasından da belli hisselere sahiptirler. Bir kadı (yargıç) kendi fürû'nun davasına bakamaz. (Ayrıca bk. ferd).

Talat SAKALLI


Son takip: 01.08.2021 - 03:36
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Ugursuzluk · Gayb, gayb alemı · ıstılah · Bel'am ıbn baura · Ashabu'l-hıcr · Ka'de · Fıraset · Sabır · Recm · ımam-ı muntazar · Hutbe · ıftıtah tekbırı · Da'va · Seyhülislam · ıftıra · Asere-ı mübessere · Muhtesib · ıftar · ıgva · Arafat · Ceberut alemı · Gaza · Miskin · Mikat · ıtıkad · Para · ıflas · Müselsel hadis · Müsle · ılme'l-yakin · Masarifüz-zekat · Riba (fâiz) · Mütevelli · Seviyy · Nafile · Yol kesicilik · Es'arıyye · Rüku · Halk (tıras olmak) · Fıkh-ı ekber · üvey anne · Sifa · Evs · Rikaz · Yaralama · ıfk olayı · Yed-i emin · Batın · Gazzali · Vekalet · Minare
· Yed-i  beyza · Dıgergamlık (ısâr) · Riba (fâiz) · Darü'l-ıslam · Ehl-ı hadis · Rahman · Hıdayet · Yüsr (kolaylık) · Cebbar · Lahut alemi · Felak suresı · Temettu · Asır · Ed-darr · Celd · Akaıd · Akıl hastalıgı · Akli delıl · Allamü'l-guyub · Amel defterı · Cömertlık · Dabbetü'l-arz · Dall · Arefe · Arkadas · Darü'l aceze · Arz-ı mev'ud · Ashabu'l-medyen · Asr-ı saadet · Davul · Deccal · Ayıp örtmek · Def'ı hacet · Bahira · Dılek · Beka · Beytü'l-makdıs · Bıd'i talak · Ca'fer-ı sadık · çalısmak
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber