Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Fıraset

FİRASETDüşüncede tutarlı olmak, bir şeyde düşünerek davranmak ve basiretli hareket etmek, bir şeyin gerçek mahiyetini görebilmek. Bir kişi işlerin iç yüzünü görebildiği, önceden tahmin edip, düşünebilme kabiliyet ve maharetine sahip olduğu müddetçe firasetli sayılır.

Bir müslüman kalbini kin, nefret, münafıklık, çekememezlik, düşmanlık ...vb. her türlü kalb hastalıklarından temizleyip, iman nuru ile takva muhabbetiyle doldurduğunda, aynaya akseden eşyanın sureti gibi bazı sırlar adeta cilalanmış olarak kalbine akseder, "başkalarının gönüllerindeki saklı olan şeyleri de keşfedebilir ki, işte bu gerçek "firasettir". Nitekim Hz. Peygamber "müminin firasetinden sakınınız; zira o Allah Teâlâ'nın nuru ile bakar" (Suyûtî, el-Câmiu's-Sağır, 1, 24) buyurmuştur (Gazzalî, İhyau Ulumi'd-Din tıc. Ahmet Serdaroğlu, İstanbul 1973, II. 726).

Firaset kabiliyetinin iman nuru ile yakından alakalı olduğunu destekleyen şu ayeti burada hatırlatmak gerekir. "Ey iman edenler! Şayet Allah'dan ittika ederseniz, o size fürkân (hem zahir, hem batında hak olanı olmayandan, iyiyi kötüden, temizi habisten ayırt edici bir marifet ve nur) verir" (el-Enfâl, 8/29) (Elmalılı Hamdı Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, IV. 2392).

Yukarıda sözü edilen hadiste iki ayrı yorum yapılmıştır: Birincisi, hadisin zâhirinin delalet ettiği anlamdır ki, bunu Allah Teâlâ, evliyasının kalbine koyar da, onlar da bunun sayesinde kerâmet, isabetli zan ve hades (başkalarının bilmediği şeyleri bilebilme yeteneği) çeşitleri ile insanlardan bazısının durumlarını bilirler. İkinci görüşe göre ise; hadiste sözü edilen firaset, delillerle, tecrübelerle, yaratılış ve ahlâkla öğrenilen bir tür (maharettir) ki, bazıları insanların bâtın hallerini bu maharetleri sayesinde bilebilirler (İbnü'l-Esir, en-Nihâye, Beyrut (t.y), III. 428).

Bu tecrûbî ve rasyonel izahın da hadislerde izahını bulmak mümkündür. Zira Hz. Peygamber mümini akıllı, zeki ve ince görüşlü olarak tavsif etmekle (Suyûtî, a.g.e., Şam(t) II. 571), iman ve takva sayesinde elde ettiği firâseti sayesinde her türlü hile, tuzak ve entrikaya da düşmemesi gerektiğini de şu hadisleri ile işaret etmişlerdir: "Mümin bir kovuktan iki defa ısırılmaz (Buhâri, edeb, 83; Müslim, zühd, 63; Ebû Davud, edeb, 29; İbn Mace, fiten, 13; Darimi, rikak, 65; Ahmed b. Hanbel II. 1 15).

Talat SAKALLI


Son takip: 29.10.2020 - 07:49
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Ashabü's-sünen · Kesb · Saff suresi · Ahzab suresı · Ankebut suresı · ıstıaze · Nadirogulları · Kafdagı · Korku namazı · Makam-ı ibrahim · Cerh ve ta'dil · Sefaat · Silsile · Sefih-sefahat · Azarlamak · Patrik-patrikhane · Zebani · Kadı, kadılık · Teokrasi · Aba · Süt akrabalıgı · El-camı · Vahdet-i mevcud · Fey · Zann-ı galib · ıstımna · Zemzem · Harbi · Müddessir suresi · ıcbar · Dövme · Mütekellim · Vahdet-i  şuhud · Mümeyyiz · Huruf-u mukattaa · ıfk olayı · Ashabu's-sımal · ıtıkaf · Sa'y · Havaıc-ı aslıyye · Hervele · Mükreh · Ba's, ba's'ı ınkar · ölüm iddeti · Ma-i mukayyed · Füru · Rasathane · Remel · Teblig · ıttıhad · Minare
· Yed-i  beyza · Mihrican (mihrigân) · Vahdet-i  şuhud · Riba (fâiz) · Sa'y · Dıyet · Kusma · Mutlak · Sabi · Muhtesib · Rukye · Talak suresi · Tur suresi · Dügün · Zelletü'l-kari · Ashabu'l-medyen · Yazılı ikrar · Merhamet · Ma-i müsta'mel · Kesf · Ası ve ıgne yapmak · Kitabi · Yemek duası · ımsak · Dervıs · Tövbe namazı · Müsrif · Kasas suresi · Temettu · Ayetullah · Ma-i mukayyed · ınfak · Cebraıl (a.s.) · Felek · ızzet-ı nefs · Mücahid · Temlik · Ecr-ı müsemma · Fütuvvet · Hased
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber