Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

El-gani

el-GANÎZengin olmak, başkasına ihtiyacı olmamak anlamına gelen "Gınâ" mastarından sıfat olan Allah'ın güzel isimlerinden biri. el-Ganî ismi ve sıfatı Kur'an-ı Kerîm'de yedi yerde Allah hakkında kullanılmıştır.

Allah'ın ganî olması, zat ve sıfatları itibariyle başkasından müstağnî olması anlamındadır. Gerek zat ve sıfatlarında, gerek işlerinde hiçbir zaman, hiçbir sûrette, hiçbir şeye muhtaç olmayan, bunun yanında herşeyin kendisine muhtaç olduğu tek zengin O'dur:

"Ey insanlar, siz Allah'a muhtaçsınız; Allah ise, işte zengin ve hamde lâyık olan O'dur" (el-Fâtır, 35/15). "Allah zengindir, sizler fakirsiniz" (Muhammed, 47/38).

Allah'ın, başkasının kendisine ibadet etmesine de ihtiyacı yoktur. İnsanların O'na inanıp ibadet etmeleri, kendisine bir yararı olmadığı gibi, inanmamaları ve emirlerine itaat etmemelerinin de kendisine bir zararı yoktur.

"Ve Musa dedi ki: "Siz ve yeryüzünde bulunanlar hep nankörlük etseniz, iyi bilin ki Allah zengindir, (sizin Şükrünüze muhtaç değildir, zatında) övülmüştür" (İbrahim, 14/8): "Kim şükrederse kendisi için şükreder., kim nankörlük ederse muhakkak ki, Allah zengindir ve övgüye lâyıktır." (Lokman 31/12)

Allah'ın bu ismi Kur'an'da, diğer isimlerinden Halîm, Hamîd, Kerîm gibi isimlerle zikredilmektedir. Böylece Allah'ın, başkalarına muhtaç olmamakla birlikte yaratıklara ve özellikle insanlara karşı ilgisiz, ihtimamsız olmadığı belirtilmektedir. Allah, "rahmet sahibi gânîdir" (Suad Yıldırım, Kur'an'da Ulûhiyet, İstanbul 1987, s. 206).

Allah'ın ibadetlerimize bir ihtiyacı yoktur. Kur'an-ı Kerîm bunu gayet açık ve birçok ayetinde ifade etmektedir: O'nun rızası için kesilen "kurbanlık hayvanların ne etleri, ne kanları Allah'a ulaşmaz; O'na ancak sizden takva ulaşır" buyurur (el-Hacc, 22/37). O halde insan Allah'a kulluk ederken, O'nun emirlerini yerine getirirken Allah'a minnet etme gibi bir duyguya kapılmamalıdır.

Kula yaraşan, Rabbini bu şekilde tanıması; O'na muhtaç olduğunu hatırından çıkarmaması, bütün ihtiyaçlarında O'na yönelmesidir.

M. Sait ŞİMŞEK


Son takip: 04.08.2021 - 06:41
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Cıhad emırı · Maraz-ı mevt · Merhamet · Etı yenmeyen hayvanlar · Arazi · Tarikat · Basiret · Bugz · Bı'r-ı maune olayı · Vicdan · Devlet · Akıle · Mümtehine suresi · Sufi · Yalan · Misvak · Kurban · Miskal · Hakku'l-ıntıfa · Harem · Vasile · Vela · Mevhub · Zındık · Su, sular · Alu ya'kub · Bırlık beraberlık · Ribat · Rahman suresi · Beser · Harac · ıstınsak · Sevgi · Mekruh · Lihye-i saadet · Maliki mezhebi · Süslenme · Remel · Ravza-i mutahhara · Secavend · Zelletü'l-kari · ıhraz · Fahıs fıyat · Asıye · Mesalih-i mürsele · Havz, havuz · Misak · Tevekkül · Kan satısı · Tazminat · Minare
· Yed-i  beyza · Dıgergamlık (ısâr) · Riba (fâiz) · Darü'l-ıslam · Ehl-ı hadis · Rahman · Hıdayet · Yüsr (kolaylık) · Cebbar · Lahut alemi · Felak suresı · Temettu · Asır · Ed-darr · Celd · Akaıd · Akıl hastalıgı · Akli delıl · Allamü'l-guyub · Cömertlık · Dabbetü'l-arz · Dall · Arefe · Arkadas · Darü'l aceze · Arz-ı mev'ud · Ashabu'l-medyen · Asr-ı saadet · Davul · Deccal · Ayıp örtmek · Def'ı hacet · Bahira · Beka · Beytü'l-makdıs · Bıd'i talak · Ca'fer-ı sadık · çalısmak · Fal-falcılık · Cebel-ı nur
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber