Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

El-baıs

el-BÂİSAllah'ın güzel isimlerinden biri. Kulları ölümlerinden sonra dirilten, ölüleri diriltip kabirlerinden çıkaran veya ümmetlere peygamberler gönderen anlamında. Allahu Teâlâ insanları ölüp toprak olduktan sonra dirilterek kabirlerinden kaldıracak "Arasat"* denilen çok geniş, dümdüz, ağaçtan ve binadan tamamiyle boş bir yere çıkaracaktır. Ahiret günü yahut Kıyamet günü denilen ve Kur'an-ı Kerîm' de daha başka adları olan bu gün iman esaslarından biridir ve Ve'lba'sü ba'del-mevt*: (Öldükten sonra dirilme) diye adlandırılır.

"(Habibim) de ki: "Onları ilk defa yaratan diriltecek. O, her yaratmayı hakkıyle bilendir. " (Yâsin, 36/79) Allahü Teâlâ, mahlûkatını yok ettikten sonra tekrar diriltmeye kadirdir. "O, mahlûku ilkin yaratıp sonra onu (ö!dürdükten ve tekrar dirilttikten sonra) iade edecek olandır ki, bu, O'na göre pek kolaydır. Göklerde ve yerde en yüce sıfatlar O'nun. O, yegane galip, yegane hüküm ve hikmet sahibidir. " (er-Rum, 30/27). Baas, yeniden diriltme ve din gününde amellerin karşılığını vermek içindir. Dünya imtihan; ahiret, sonuç günüdür.

Şâmil İA


Son takip: 16.05.2019 - 12:46
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Müste'men · Devlet · Murafık · Yas tutma · ıstıhare · Yazılı ikrar · Müsteir · Küfür · Yol kesicilik · Semail-i şerfe · Aziz · Beddua · Sadakat · Vaftiz · Müttefekkun aleyh · Yardımlaşma · Eser · Dabbetü'l-arz · Seyhayn · Mudarebe · Tövbe suresi · Sıfat-ı selbiyye · çocuk · Gusül (boy abdesti) · ımtıyaz hakkı · Teşrik tekbiri · Kahin · Sidretü'l-münteha · Tin suresi · Medh, medıh · Davul · Elçı, elçılık · Darü'l-ıslam · ıctıhad · ümmü'l-kitab · Hataları örtmek · Ed-darr · ıstıbra · Müneccim · Kusma · Fııli sünnet · Kefen · Dogum kontrolü · Hatım duası · Hile · Amıl · Akıka kurbanı · ıtab ayetlerı · Muharremat · Sigara · Minare
· Mübah · Beytü'l-mal · ıbn mace · Saka · Mücrim · Ta'n-ı şühud · Kan nakli · ınsan · Bayram · Galle · Fasık · Mescidu'n-nebevi · Nur · Vatan-ı ikamet · El-baki · Darü'l-harb · Resim · Rivayet · Hakku'l-mesil · Ateızm · Ehl-ı tertıb · Kefil · Taassub · Zühd · Akabe bey · Muktedi · Maddiyyun · Semi · Büyü · Ucb · Rebiu'l evvel · üniversite · Sefih-sefahat · Mukataa · Halimetü's-sa'dıyye · Karz · Hadıs · Mead · Tasvir · Yahudilik (musevilık)
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber