Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Cehr

CEHRSesli, yüksek sesle söyleme, konuşma ve okuma. Fatiha ve zammı sureyi namazda yüksek sesle okumaya "cehrî", alçak sesle, içinden okumaya da "hâfî"* denir.

Cemaatle namaz kılarken, imamın akşam, yatsı namazlarının ilk iki rek'atında; sabah, cuma, bayram, vitir ve terâvih namazlarının da her rek'atında Fatiha ve zammı sûreyi cehrî, yüksek sesle okuması vaciptir. Bunun ölçüsü şöyle tesbit edilmiştir: İnsanın kendisi işitecek kadar okumasına hâfî, başkasına işittirecek şekilde okumasına da cehrî denir.

Tek başına namaz kılan kimse de sabah, akşam ve yatsı namazlarında Fatiha ve zammı sûreyi dilerse sesli, dilerse içinden okur. Sesli okuması daha faziletlidir (Meydânî, el-Lübâb, I, 75). Geceleyin kılacağı nâfile namazlarda da aynı hüküm geçerlidir. Namaz dışında da Kur'an-ı Kerîm'i okumak ibadettir. Bu okuyuş cehrî (sesli) olabileceği gibi sessiz de olabilir. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'in her iki şekilde okuduğu da rivayet edilmiştir. Ebû Hüreyre (r.a.)'ın rivayet ettiğine göre Peygamber Efendimiz (s.a.s.).

"Geceleyin Kur'an'ı bazen yüksek sesle, bazen de alçak sesle okurdu." (Ebû Dâvud, Tatavvu' 25). Bu konudaki çeşitli rivayetlere bakarak İslâm âlimleri bunlardan hangisinin daha faziletli olduğu hususunda ihtilaf etmişlerdir. Ancak âlimlerin çoğunluğuna göre sessiz okumak daha faziletlidir. Aslında bu, içerisinde bulunulan ortam ve kişinin durumuna göre değişir. Kur'an okuyan kimse riyâ ve gösterişten kendisini kurtaramayacak ise içinden okumalıdır. Bu onun için daha faziletlidir. Böyle bir endişe bahis konusu değilse ve başkalarını rahatsız edecek bir durumda değilse, sesli okuması daha faziletlidir (İsmail Karaçam, Kur'an-ı Kerîm'in Faziletleri ve Okuma Kaideleri, İstanbul 1980, 99-100).

Bunların dışında Allah'ın isim ve sıfatlarını anmak anlamına olan zikir de ya kalp ile ya da dil ile olur. İmam Nevevî: "Zikrin en faziletlisi, kalp ve dil ile birlikte yapılan zikirdir. İkisinden birini tercih sözkonusu olursa kalp ile yapılan zikir daha faziletlidir." (Nevevî, el-Ezkâr, Beyrut 1971, 8) demiştir.

Durak PUSMAZ


Son takip: 21.10.2021 - 01:36
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Miras · ıstıhkak · Tekke · Cedde · Zelletü'l-kari · Tarik · Zimmet · Mezalim mahkemeleri · Lahn · Nefs-i radiye · Lukata · Kıyamet · Kayyım · Taat · Dervıs · Namaz · Murakabe · Ashabu'l-karye · ıfk olayı · Kıraat · Kan nakli · Tasadduk · Adıl yönetıcı · Beka · ölçü-tartı · Cın suresı · ıhram · Rahim · Hz. hızır (a.s) · Minare · Havaıc-ı aslıyye · Alıs-verıs · Selam · Dehr · Buhari · Meyyit · Temizlik · Azab, azap · Rahman suresi · Kaza · Mele · Fesh, fesıh · Rüşd · Tevekkül · Neceş · ırem · Mukim · Ahmed · öldürme · Kafirun suresi · Minare
· Yed-i  beyza · Sia · Zelle · Tedvin · Nefs-i radiye · Borç senedı · Kaf suresi · Fevri · Zimmet · ıcare · Vesika · ınsan · Hades · El-camı · Riba (fâiz) · Kureys kabilesi · Ateızm · Dergah · ıktıda · Ashabu'l-yemın · Ruhban · Rahle · Nahl suresi · Tegabün suresi · Furkan · Cıhad emırı · Beyyine · Vade farkı · Ars · Nakid · Sanduka · Zikir · Vatan-ı sükna · Demokrası · Küfür · ısrafıl (a.s) · ıstıgase · Farıza · Slogan · Muid
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber