Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Bı'set

Bİ'SETGönderme. Cenâb-ı Allah tarafından Peygamber gönderilmesi, özellikle Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'in risalet görevi ile gönderilmesi hakkında kullanılan bir terim.

"Bi'set" ve "ba's" kelimeleri mastar olup Kur'an-ı Kerîm'de daha çok bu kökten gelen fiil tiplerine rastlarız. Bunlar üç manada kullanılmıştır:

1- Bir şeyi, bir nesneyi göndermek:

"Peygaınberleri, onlara (İsrailoğulları'na) dedi ki: Allah, Talût'u size hükümdar olarak gönderdi" (el-Bakara, 2/247) ayetinde bu anlamda kullanılmıştır.

2- Peygamber göndermek: "Allah, müminlere büyük lütufta bulundu: Zira daha önce açık bir sapıklık içinde bulunuyorlarken onlara kendi içlerinden, kendilerine Allah'ın ayetlerine uyan, kendilerini temizleyen ve kendilerine kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber gönderdi." (Âli İmrân, 3/164) ayetinde bu anlamda kullanılmıştır.

3- Öldükten sonra dirilmek: "Kıyamet kopacaktır, bunda şüphe yoktur. Allah kabirlerdekileri diriltecektir" (el-Hac, 22/7) ayetinde olduğu gibi.

Bi'set-i Nebî: Hz. Muhammed (s.a.s.)'in peygamber olarak gönderilişi demektir. Hz. Muhammed (s.a.s.)'in Mekke dönemindeki hayatı iki merhalede incelenir: 1- Bi'setten önceki hayatı, 2- Bi'setten sonraki hayatı. Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'in Hz. Hatice ile evlenmesi ve Kâbe hakemliği Bi'setten önce olmuştur.

Bi'set olayı İslâm ve dünya tarihi için bir dönüm noktasıdır.

Şamil İA


Son takip: 19.09.2020 - 07:04
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Yalan · Ebced · Dürzi, dürzilık · Batıniyye · Sırat-ı müstakim · Ka'de · Fısk, fasık · Lakit · ımsak · Cem'ı takdim ve cem'ı te'hir · Habıl (ve kabıl) · Harem · Semavi kitaplar · Tenfiz · Ashabu'l-eser · Ruhban · Nimet · Cemaat · Bıd'i talak · Ehl-ı hıbre · Materyalizm · Lanet · Cehr · Emiru'l mümınin · ıftar · Ası ve ıgne yapmak · Selem · El-alıyy · Habis · ınzal · Tercih · Hucurat suresı · Dılek · Mutaffifin suresi · Uhud savaşı · Sosyal dayanışma · Farz · Evlenme, evlılık · Beytü'l-mal · Saka · Mezheb · Hedy · Mezi · Hasımiler · Misak · Mücahede · Muallak hadis · Sufi · Müsle · Fıdye · Minare
· Kadiyanilik · Mukataa · Ehl-ı beyt · Hürrıyet · Siyaset · Galle · Sakal-ı şerif · Gayb, gayb alemı · Tezkiye · Fahsa, fahıse · Hasr suresı · Seyhayn · Av, avcılık · ıcare · ınsan · Vesayet · Dall · Fuhus · Senet · Müsrif · Nefha-i saniye · Zemzem · Vebal · Meleklere iman · Kapı çalmak · Umretü'l-kaza · Mütevelli · Serefe · Ef'al-ı mükellefın · Teenni · Kısmet · ıddet · Vasi · Mudarebe · üretim · Kan davası · Fukahay-ı seb'a · Harut ve marut · Ayetullah · Dılek
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber