Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Beytullah

BEYTULLAHAllah evi, Kâbe. Beyt, Arapça'da ev demektir. Tertip olarak Beytullah, Allah'ın evi demek olup Kâbe* hakkında kullanılan bir tabirdir. Kur'an-ı Kerîm'de daha çok belirti harfiyle "el-beyt" şeklinde kullanılır ve bununla Beytullah, Kâbe kasdedilir. Ayrıca iki ayette el-Beytü'l-Haram* yani mukaddes ev (el-Mâide 5/2, 97), iki ayette de eski ev anlamında el-Beytü'l-Atîk, (el-Hac, 22/29, 33) şeklinde kullanılır. Kâbe ismi ise Kur'an-ı Kerîm'de sadece iki yerde (el-Mâide, 5/95, 97) zikredilir.

Aslında yer ve gök ile bunların arasında bulunan her şeyin, kısaca kâinatın gerçek sahibi Allah'tır. Bunlar içerisinde Kâbe'ye Beytullah (Allah'ın evi) denilmesi, onun sırf Allah'a ibadet için yapılmasından, orada sadece Allah'a ibadet edilmesinden dolayıdır. Böylece Allah onu kendine nisbet etmek suretiyle şerefini yüceltmiştir.

Kur'an-ı Kerîm'den öğrendiğimize göre yer yüzünde ilk yapılan mabed Beytullah'tır: "İnsanlar için yeryüzüne ilk konulan ibadet evi Mekke'de olan Kâbe'dir. " (Âli İmrân, 3/96).

Beytullah'ı Hz. İbrahim (a.s.) ile oğlu İsmail (a.s.) inşa edip o esnada Allah'a şöyle dua etmişlerdir: "Ey Rabbimiz bunu bizden kabul buyur. Şüphesiz ki daima işiten, hakkıyle bilen ancak sensin. Ey Rabbimiz! İkimizi müslüman olarak sana boyun eğmekte sabit kıl, soyumuzdan da yalnız sana boyun eğen bir ümmet meydana getir. Bize hac ibadetimizi göster, tövbelerimizi de kabul buyur. Şüphesiz ki tövbeyi en çok kabul eden, en çok merhametli olan sensin sen. " (el-Bakara, 2/127-129).

Allah, Beytullah'ı yüce gayelerin gerçekleştirilmesi için toplantı ve güven yeri kılmıştır: "Biz Beytullah'ı insanlara toplantı ve güven yeri yaptık. " (el-Bakara, 2/125).

Allah, Beytullah'ın, tavaf edenler, ibadet yapanlar, rukû ve secde edenler için temiz tutulmasını emretmiştir. (bk. El-Bakara, 2/125).

Durak PUSMAZ


Son takip: 16.06.2019 - 08:56
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Mekke-i mükerreme · Aba · Kavli sünnet · Mütevatir hadis · Akabe · ıare · Mücadele suresi · Ayetü'l-kürsi · Kahhar · Cum'a namazı · Millet · ümmü habibe · Nikah · ısraılıyat · Bunak · ıstınca · Sarf · Tahammülü'l-hadis · Siyer · Farıza · Cıbt · Hadıd suresı · Ehven-ı ser · Agıt · Ferman · Müskir · Saime · Hafsa bıntı ömer ıbn el-hattab (r.a) · Seb-i arus · ıslam · Gasıye suresı · Yatsı namazı · Vuslat · Rüşd · çıle · Cebraıl (a.s.) · Rek' at · Ahırete ıman · Zuhru ahir · Teenni · Rahim · ıkta · Vacibu'l-vücud · Huneyn savası · Mekki sureler · Hıcrı takvım · Bakı mezarlıgı · Komünizm · Mütekaddimun · Fıravun · Minare
· Yed-i  beyza · ıhya · ıkrar · Rivayet · Tahkim · ıstıhaza · Ziyaret · Münkir · ıktıdarsızlık · Laiklik · ırem · Komisyon, komisyoncu · Hıll · ısrak namazı · Meş'aru'l-haram · Sınıf · Hılafet · Riya · Terbiye · Hıbe · Müskir · Küfür · Rics · Yetim · Muharremat · Kaza namazı · Kıyas · Yobaz · ısmet · Zaruri kesim · Mendub · Para · ıflas · Rüşvet · Hürmet-ı müebbede · Salah ve aslah · Nemime · Revatib · Koguculuk · ıcmali iman
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber