Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Ayn

AYNAslı, kendisi, bir şeyin eşi, tıpkısı; göz, kaynak, pınar. Arapça bir kelime olup, çoğulu âyân ve uyûn gelir. Dış âlemde var olan maddî şeyler. Geniş anlamda ayn; nakit paradan başka edinilebilen maddî servet unsurları demektir. Ayn; muayyen ve müşahhas olan şey anlamına da gelir. Meselâ; bir ev, bir at, bir sandalye, meydanda mevcut olan bir yığın buğday ve bir miktar para gibi (Mecelle, mad. 159)

Aynen Edâ: Mal olarak doğan borcu, nakitle değil de yine aynı cins malla ödemek, demektir.

Aynen Mübâdele (Trampa): Malın malla değiştirilmesidir.

Aynen Taksim: Mülkün sadece kâğıt üzerinde ve pay olarak taksimi yerine, fizikî olarak da taksimi. Böyle bir taksimin mümkün olup olmaması taksim ve izâle-i şüyû davalarında önemlidir.

Aynî Hak: Eşyaya ilişkin hak demektir. Bu, maddî mallar üzerindeki salt iktidar hakkı olup; mülkiyet ve mülkiyetin gayr-i ayni hakları olmak üzere ikiyi ayrılır.

1. Mülkiyet hakkı: Bir kimsenin malik olduğu şeyi kullanmaya, gelirini ve ürününü almaya, bir şeyi harcayıp yok etmeye ve hukuka aykırı olmamak kaydiyle o şey üzerinde her türlü işlemde bulunmaya, ona vaki tecavüzü def'e ve istihkak davası açmaya hak veren güç ve yetkidir.

2. Mülkiyetin gayr-i aynî hakları: Mülkiyet hakkı üzerine külfet yükleyen ve başkalarına karşı ileri sürülebilen, fakat bu ileri sürmede sınırlı bulunan mutlak aynî haktır. İrtifak hakkı (ortak yol, su vb. birlikte kullanma) ve rehin hakkı gibi.

Ayrıca kelâm ilminde ayn, kendi başına boşlukta yer tutan ve arazları taşıyan şey olarak tanımlanır. Cisimlerin rengi, şekli, hareket ve hareketsizliği birer arazdır. Bunları taşıyan madde ise ayndır. Ayn, arazın mukabili olup hem cevher ve hem de cisim için kullanılan bir terimdir.

Hamdi DÖNDÜREN


Son takip: 17.06.2021 - 04:34
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· ıhtılafü'd dar · ıstıkamet · Sebe' suresi · ıslamcılık · Mülkiyet · Gabn-ı yesir · Sinn-i bülug · Müşareke · Evlat edınme · Beytü'l-mal · El-ıyazu bıllah · Adl · Bakara suresı · Ebu davud · Zeyneb binti hüzeyme (r.a) · Rum suresi · Metruk hadis · üretim · Asabe · Sufi · Burç, burçlar, burç falı · Muhalefetün li'l-havadis · Hıll · Hasr-ı cısmani · Duhan suresı · Gazab · Huruf-u mukattaa · Laiklik · Agaç · Ashabü's-sünen · Ashabu'l-kehf · Gerdek gecesı · Revatib · Kan aldırma · Batıl · Reaya · Maslahat · Kadı, kadılık · Semi · Adn cennetı · Hıdayet · Vahdaniyet · Bıd'i talak · Siyer · Haber · Kumar · Emanet · Hacız, hacz · ıhtılat · Evtas olayı · Minare
· Yed-i  beyza · Güzel koku · Delalet · Rüşvet · Halk (avam) · Refref · Hablullah · Lukata · ölü · Sadakat · Sevval · Beytullah · Bozgunculuk · Brahmanizm · Burak · Camı · Cemal · Cemel vak'ası · Cıhad · Cüz · Dargınlık · Dehriler · Dın günü · Ebrar · Ebu davud · Eda · Ehl-ı tertıb · El-hadi · El-hakim · El-hakka süresı · Emanet · Emeklı, emeklılık · Emırü'l-hacc · Emval-ı batına · Es'ari · Abdal · Abıd · Adıl · Afak · Afyon
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber