Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Ashabü's-sünen

ASHÂBÜ'S-SÜNENKütüb-i Sitte'den Sünen adıyla anılan hadis kitaplarının müellifleri hakkında kullanılan bir usûl-i hadis terimi. Bu hadis mecmuaları, tahâret (temizlik)'ten vasiyete kadar olan bütün ibadet ve İslâm hukuku ile ilgili hadisleri ihtiva eden kitaplardır. İşte bu tür kitapları tertip edip meydana getirenlere, sünen sahipleri anlamına

"Ashab-ı Sünen"; Kütüb-i Sitte'nin ilk ikisi olan Buhârî ve Müslim'e de

"Cami" adı verilmektedir. Meşhur ashab-ı sünen (sünen sahipleri) şunlardır:

1) Ebû Dâvud Süleyman b. el-Eş'as es-Sicistânî. 817'de Horasan'daki Sicistan şehrinde doğmuş ve 888'de ölmüştür. "Sünen-i Ebî Dâvud" isimli kitabı 5274 hadisi ihtiva etmektedir.

2) Ebû Îsâ Muhammed b. İsâ et-Tirmizî 821' de Mekke'de doğmuş 892'de Tirmiz'de ölmüştür. "el-Camiu's-Sahih" isimli eseri "Süneni Tirmizî" diye meşhur olmuştur. İçerisinde 3956 hadis vardır.

3) Ebû Abdurrahman Ahmed b. Şuayb en-Nesâî. 830'da Horasan civarındaki Nesâ şehrinde doğmuş, 915' de Mekke'de vefat etmiştir. "elMücteba" ismini verdiği hadis kitabı Sünen-i Nesâî" diye meşhur olmuştur.

4) Ebû Abdullah Muhammed b.Yezid b. Mâce, Kazvin'de yaşamış ve 886'da vefat etmiştir. "Sünen-i İbni Mâce" isimli kitabı 4000 hadis içermektedir.

"Ashabü's-Sünen" denilince ilk plânda meşhur olan bu dört zat kasdedilir (Tecrid-i Sarih Tercümesi, Mukaddime, 51) ve bunlara Ashabü's-Süneni'l-Erbaa" adı verilir. Bunların dışında ed-Dârimî (ö. 720), ed-Dârekutnî (ö. 819) ve el-Beyhâkî (ö. 1066) gibi hadisçilerin de "Sünen" isimli eserleri vardır. Bu muhaddislere de Ashabu's-Sünen denilmektedir.

Hz. Peygamber (s.a.s.)'in söz, fiil ve takrirlerini bize kadar ulaştıran ve genellikle Merfû* hadisleri ihtiva eden "Sünen"ler yalnız bunlardan ibaret değildir. Bunlardan başka telif edilmiş yirmibeş kadar Sünen vardır. (Kettânî, er-Risâletü'l-Mustatrefe, 32-37)

Durak PUSMAZ


Son takip: 22.09.2019 - 07:10
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Kabir · ırtıdad · Kerahet · Cem'ı takdim ve cem'ı te'hir · Sünnet-i gayr-ı müekkede · Selam · Teşehhüd · Sefkat · El ahır · Dall · Heykel · Haberlerin tetkiki · Ab · Cı'rane olayı · Züleyha · ınsan · Hataları örtmek · Kadir suresi · Barnaba ıncılı · Mühtedi · Azad etmek · Ebabıl kusları · Rasathane · Kasame · Tekvir suresi · Darb-ı mesel · Kürsi · Ahkemü · Mevla · Ricalülgayb · Sia · Mabed · Hısbe teskılatı · Destur · Ehl-ı kıble · Hıcret · Mescidu'n-nebevi · Sapka · Ahkam · Hılm (hilim) · Hadis · Amıne bıntı vehb · Emval-ı batına · Hıyaru'l-ayb · Brahmanizm · Mübarek geceler · Demokrası · Hacer · Ashabu'l-eser · Gasıye suresı · Minare
· La hukme illalillah · Gabn-ı yesir · Dırhem · Taç · Gasıye suresı · ıstınbat · Ebedi · çarsaf · Besir · Muhadramun · Akabe · Zann · Kelimullah · Eman · Tapu · Mihrican (mihrigân) · ıtıkaf · Asura · Kumar · Vesvese · Tövbe suresi · Hafsa bıntı ömer ıbn el-hattab (r.a) · Cemaat namazı · Ucb · Davul · Evtas olayı · Hılfu'l-fudul · Ca'fer-ı sadık · Zeydiye · Ashabu's-sımal · Mead · ıman · Casıye suresı · Hüsn-ü zann · Mugarese · Uzlet · Kabzımal · Hasat satısı · Vefa · Toprak mülkiyeti
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber