Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Anasır-ı erbaa

ANASIR-I ERBAADört unsur. Unsurların çoğul haline anasır denmektedir. Çeşitli cisimlerin kendisinden meydana geldikleri asıl'a unsur adı verilir.

Anâsır-ı erbaa felsefî bir terimdir. Anâsır-ı erbaa, yaşanılan alemde var olan nesnelerin asılları olarak farzedilen ateş, su, hava ve topraktır. Bu terim, felsefe tarihi içerisinde çeşitli teorilerin kalkış noktası olmuştur. Bu terime ilk defa eski Yunan düşüncesinde rastlanır. Sicilyalı Empedokles'in ilk olarak bu fikri ortaya attığı söylenmektedir. Empedokles'e göre, sevgi ve nefret kâinattaki devamlı ve değişmez unsurdur. Heraleitos da kâinatta değişme ve hareket olduğunu; bu dört ana unsurdan biri olarak düşündüğü ateş'teki değişmeden ilham alarak öne sürmektedir.

Eski inanç ve felsefeler, insan ve kâinatın, toprak, su, hava ve ateş gibi dört temel maddeden hasıl olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bu dört temel unsurdan; kuruluk, rutubet, sıcaklık ve soğukluğun da ortaya çıktığı söylenmiştir .

Bu görüş bazı İslâm filozoflarına da tesir etmiştir. Fârâbî'ye göre bu alem, göklerdeki feleklerin yardımı ile ilk dört unsurun varlığının illetidir. O, bu dört unsurun madde ile ilgileri bulunmayan saf suretler olduğunu belirtir ve devamlı hareket halinde bulunan fikirler olduğunu söyler. Bunun sonucu olarak faal aklın Ay'ın altında ve arzın üzerinde bulunan alemi idare etmekte olduğu sonucuna varır. Aynı şekilde on aklın doğrudan veya dolayısıyla Vacibü'l-Vücut'tan geldikleri için ilâhî mahiyette oldukları kabul edilir. Alemin kendisinden meydana geldiği anâsır-ı erbaa da, bu ilâhî iradeye tâbi olur. Çünkü bütün eşya ve akıllar, varlıklarını ve kudretlerini bir olan yaratıcıdan almışlardır. Sonuç olarak Fârâbî, bu âlemin ilâhî iradenin bir tecellisi olarak dört unsurun birbiriyle karışımı, bileşimi veya çözülmesinden meydana geldiğini söyler.

Ana çizgisi itibariyle vahdet-i vücudcu bir anlayış özelliği gösteren bu mesele, Batı tesirinde kalan felsefî bir kâinat açıklaması olarak göze çarpmaktadır. Dikkati çeken yönü, müslüman ilim adamlarının bu "faraziye" niteliğindeki görüşe dayanarak bazı açıklamalar yapmış olmasıdır.

Şamil İA


Son takip: 27.10.2020 - 08:38
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Rukye · Müsabaka · Havaıc-ı aslıyye · Hz. zeyneb (r.a) · Harıcilık · Eımme · Esir, esaret · ıare · Meş'aru'l-haram · ınfak · El-batın · Senet · Tebenni · Fer'ı mesele · ıgva · Reci' olayı · Maliki mezhebi · Sems suresi · Bahailık-bahaıyye · Meşru müdafaa · ıhlas suresı · Ebu davud · Maşatlık · Eban b. saıd b. el-as · ıtlaf · Vesk · Dumetü'l-cendel olayı · Humus · Muhazat · Rüşvet · Gasb · Hıdane · ıltızam · ıhtılat · Vatan-ı sükna · Azıl · At sütü · Burak · Kıssa · Münkir · Hz. havva · Haram · Bıd'at · Hakku's-sırb · Alak suresı · Mukataa · Komsu, komsuluk · Cürüm · Ferman · Kilise · Minare
· Yed-i  beyza · Mihrican (mihrigân) · Vahdet-i  şuhud · Riba (fâiz) · Hulle-hullecı · Türbe · Abık · Ahd · Medrese · Duha suresı · Fatıha suresı · Fatır suresı · Kehf suresı · Kureys suresi · Sems suresi · ınsan suresı · Para · Ashabu'l-mes'eme · ıgva · Teknoloji · Nefs · Daru'r-rıdde · Musannaf · ızale-ı süyu · ıtıkaf · Mükatebe · Zerdüştlük · Lakab · Parlamento · Akabe bey · Muhazat · Muska · Aksam namazı · Daru'l-bagı · Darü'l-ahd · Hasıye · ümmü'l-kitab · Zemahşeri · Kahhar · Riya
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber