Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Acz

ACZ



Bir nesneye gücü yetmemek, kudreti olmama durumu, güçsüzlük, kifâyetsizlik. Bu sıfatları üzerinde bulunduran kimseye de âciz denir. Acz, kudretin zıddıdır. Bir şeyi yapmaya gücü yetmeyen kimse ondan âcizdir.

İslâm'da mükellefiyet (yükümlülük)'ler kudrete bağlıdır. Bir şeyi yapmaktan âciz olan onunla mükellef* değildir. Allah hiç kimseyi gücünün yetmeyeceği bir şeyle yükümlü tutmaz. Allah kullarının âciz kaldığı konularda onlar için bazı kolaylıklar getirmiştir. Meselâ su bulamayan ya da kullanmaktan âciz olan kimse teyemmüm eder. Namazda ayakta durmaktan âciz olan kimse namazını oturarak kılar, oturmaktan da âciz ise işâretle kılar. Ramazan orucunu tutamayacak kadar hasta ve âciz olan kimse yer, sonra iyileşince kaza eder. Hacca gitmeye kudreti olmayana hac farz değildir .

Acz, ehliyet* ârızalarındandır. Bir işi yapmak için insanın ona ehil olması gerekir. Buna edâ ehliyeti diyoruz ki iki kısma ayrılır:

1- Ehliyet-i Kâsıra: Kudreti noksan olanların ehliyetidir. Çocukların ve delilerin akılları eksik olduğundan kudretleri de noksandır. Bu gibi kimselerin fiilleri namaz ve oruç gibi Allah hukuku ile ilgili ise edâsı sahîh ve muteber olur, kul hakkıyla ilgili ise yapılan işin cinsine göre üç durum söz konusudur:

a- Hibe ve sadaka kabul etmek gibi kendileri için faydalı olan şeyler geçerlidir.

b- Borç vermek ve bağışta bulunmak gibi, kendileri için zararlı olan hususlar sahih değildir, geçersizdir.

c- Alışveriş gibi olan şeyler ise velisinin iznine bağlıdır.

2- Ehliyet-i Kâmile: Aklı tam olanların ehliyetidir. Ergenlik çağına gelmiş ve aklı yerinde olan kimselerin ehliyeti gibi. (Ömer Nasuhi Bilmen Hukuki İslâmiye ve Istılahatı Fıkhiyye Kamusu, I, 228)

Durak PUSMAZ


Son takip: 26.02.2020 - 07:58
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Cıhad emırı · Darwınızm · Kıyam (namazda) · Teşri · Sema (gök) · Zelle · ıtıkaf · Hayvan kesmek · ıkale · Meşru müdafaa · Niyet, niyyet · Dürzi, dürzilık · Vahiy katipleri · Talak suresi · Cebraıl (a.s.) · Ahd · Alem · Hazene-ı cennet · ıtıkad · Hayır · Sika · ıddet · Vasat ümmet · Gıbta · Samiri · Hass · ıstıaze · Medeni sureler · Korku ve ümit · Murakabe · ıtab ayetlerı · Müsafir · Mudarebe · Yagmur duası · Sehim · Nehiy · Fıtrat · ıgva · Sırat · Mülkiyet · Rahman suresi · Natüralizm · ıtaat · Nebe' suresi · ıstısare · ısmaılıyye · Hıcret · Hacc-ı kıran · Yaratılış gayesi · Duha namazı · Minare
· Yed-i  beyza · Vahdet-i  şuhud · En'am suresı · Yarıcılık · Hıll · Haya · Leben-i fahl · Satranç · Ser · Medine-i münevvere · Vela · Ayıp arastırmak · Evlıya · Muhazat · Muhkem · Sevab · Yatsı namazı · Zevi'l-erham · Riya · Ahkamu · Tekfir · ınsa · Mümeyyiz · Tul-i emel · Akabe bey · Ashabü's-sünen · Metruk arazi · Murabaha · Uyuşturucu maddeler · Def çalmak · Fetva · Karz · Fena fı'l-hak · Enfus · El · Teşrik tekbiri · ümmehatu'l-mü'minin · Para · Rahim · Asker teçhızı
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber