Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Vatan-ı ikamet

VATAN-I İKÂMETBir kimsenin kendi esas memleketinden ayrı olarak, on beş gün veya daha fazla kalmaya niyet ettiği yer. Vatan-i İkâmet'e; Vatan-ı Müstear ve Vatan-ı Hâdis de denilir. Meselâ, Ankaralı birisi İstanbul'a gider ve orada en az on beş gün veya daha fazla kalmaya niyetlenirse İstanbul bu kişi için Vatan-ı İkâmet olmuş olur.

Dinî görevleri yapma konusunda Vatan-ı İkâmet'le Vatan-ı Asl arasında fark yoktur. Yani Vatan-ı İkâmette olan kişi de misafire ait olan dinî kolaylıklardan yararlanamaz.

Vatan-ı İkâmet, başka bir Vatan-ı İkâmetle veya bir Vatan-ı Aslî ile bozulur. Dolayısıyla; bir memlekette on beş günden fazla kalan bir kimse, kendi memleketine veya yine onbeş günden daha fazla kalacağı bir yere gitse ya da kısa da olsa bir yolculuğa çıksa onun eski Vatan-ı İkâmeti değişmiş olur. Bu durumda olan kişi o eski Vatan-ı ikâmetine tekrar döner de orada on beş günden daha az kalırsa misafirdir. Dinin misafire tanıdığı kolaylıklardan yararlanır (İbn Abidin, Reddü'l-Muhtar, II,132; Ö. Nasûhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, 231, 232, ayrıca bk. Mukîm mad.).

ŞAMIL İA


Son takip: 23.11.2017 - 01:32
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Haber · El-menzıletü, beynel-menzıleteyn · Ebu turab · Hasefe · Zahiru'r-rivaye · Ricalullah · Defıne · Kelam · Ulu'l-azm · Menn ve selva · Hadıd suresı · Masumiyet · Ehl-ı hal · Adıl yönetıcı · Komünizm · Meni · Müellefe-i kulub · Kahin · Refref · çocuk ıstem · Mukim · Hatım duası · Sufi · Celse · Kudsi hadis · Ecr-ı mısıl · Münkir · Habesistan hicreti · Noel · Eımme · Asabıyet · Dalalet · Masarifüz-zekat · Zikir · Sırat-ı müstakim · Nefs-i emmare · Dügün · Spor · Hılekar, hilekarlık · Tahnit · Refes ve cidal · Yarıcılık · Mesfuun bih · Reci' olayı · Hasımiler · Gerdek gecesı · Remel · Vedia · Bey' bı'l-ıstıglal · Mugayyebat-ı hamse · Minare
· ıbahıyye · öşür · ıstıkamet · ıhya · Huddamü'l-kabe · Hz. hadıce, hatıce (r.a) · ıgva · ücret · Semen · Hazene-ı cennet · Yemin · Hılfu'l-fudul · Zelletü'l-kari · Latif · ıktıdar · Alın yazısı · Tekel · Rehin · Berzah · Zemm · Fıraset · Hüküm · Mübah · Magsubun minh · Baslık · Kudüm tavafı · Asıye · ırhasat · Riyazet · Yatsı namazı · Sebe' suresi · Hırs · Tavla · Lakab · ılım (allah'in sifati) · ırem · Helal · Bırlık beraberlık · Hacer · ümmü seleme (r.a)
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber