Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Muhazat

MUHÂZÂTBir kimsenin karşısına geçme, ona karşı durma; cemaatle namaz kılarken bir kadının veya yetişkin bir kız çocuğunun bir erkeğin önünde veya hizasında arada engel olmaksızın durarak namaz kılması anlamında bir fıkıh terimi. Böyle bir durumda önünde veya hizasında kadın bulunan erkeğin namazı bozulur. Fakat kadının namazı sahihtir.

Namaz kılacak cemaat değişik gruplardan oluştuğu zaman saflar; en önde erkekler, sonra erkek çocuklar, sonra kadınlar daha sonra da kız çocuklar bulunmak üzere düzenlenir. Bu düzenlemeye erkeklerle erkek çocukların uymaması namaza bir zarar vermez. Ama erkeklerle kadınların uymaması durumunda kadınla aynı hizada bulunan erkeğin namazı bozulur. Muhazatta erkeğin namazının geçersiz olması bazı şartlara bağlıdır:

1- Cemaate namaz kıldıran imam kadınların da imamı olmaya niyet etmiş olmalıdır.

2- Erkekten ileri veya onun hizasında namaz kılan kadın erginlik çağına gelmiş veya yetişkin bir kız olmalıdır. Bu kadının akraba, hanım veya yabancı bir kadın olması neticeyi değiştirmez.

3- Muhazat bir rükün süresince devam etmelidir.

4- Muhazat secdeli ve rükûlu bir namazda olmalıdır. Cenaze namazında muhazat namaz için bir engel teşkil etmez.

5- Erkek ve onun hizasında bulunan kadın aynı namazı birlikte cemaat olarak eda etmiş olmalıdır. Şayet aynı namazı erkekle kadın yan yana durarak tek başına kılsalar veya biri tek başına, diğeri cemaatle kılsa eda yönünden ortaklı olmadığı için namazı sahihtir.

6- Erkekle kadın aynı yerde olmalıdır. Biri caminin alt, diğeri üst katında aynı hizada namaz kılsalar namazları sahih olur.

7- Erkek ile kadın arasında bir engel olmamalıdır. Arada direk veya bir kişilik bir boşluk olursa muhazat namaza zarar vermez.

Bu şartlar bulunur ve erkeklerin safı önünde kadınlar bir saf tutup namaz kılsalar erkeklerin hepsinin namazı bozulur. Erkekler arasında üç kadın bulunsa bunların sağ ve solundan birer erkek ile arkalarındaki her saftan üç erkeğin namazı bozulur. Ama iki veya bir kadın olursa sadece sağ ve soldan birer erkekle, arkadan iki veya bir erkeğin namazı bozulur.

Namazı bozulan erkekler birer engel durumunda olduklarından diğerlerinin namazı bozulmaz (Hâşiyetü't Tahâvî, s. 267-268; Halebi Sağîr s. 304-305. Kamus Tercümesi IV, s. 916. Ö. N. Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, 151-152).

Abdüsselâm ARI


Son takip: 18.01.2018 - 06:47
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Saf · Kureys kabilesi · Zariyat suresi · Sabiiler · Gazı, gazılık · Gasb · Ars · Nüzul · Sabi · Dervıs · Yaratılış gayesi · ıstımlak · ıhvanu's-safa · Velayet · Ortodoks · Emırü'l-hacc · Sur · Güzel koku · Kaza-kader · Fırak-ı dalle · Kesf · Afak · Yahudilik (musevilık) · Kayıp mal · ıstıva · Sıffin savaşı · Ehl-ı dalalet · Mina · Hacc-ı kıran · Farıza · Oruç · Muhammed b. ıdris es-safıi · Ba'su bade'l-mevt · Besir · Ankebut suresı · Zerdüştlük · üretim · Duha suresı · Menn ve selva · Karz-ı hasen · Ka'de-ı ula · Secde-i şükür · Kalem suresi · Kelam ilmi · Edeb mahalli · Nehiy · Mukim · Altın kullanmak · Hanif dıni · Vicdan · Minare
· Riba (fâiz) · Mescid-i aksa · Saban · El · Asker teçhızı · Dall · Sırat-ı müstakim · Fucur · Hırka-ı saadet · Fıraset · Koguculuk · Cemaat namazı · ıcabet · Niyet, niyyet · Halim · Humeze suresı · Gerıcı-gerıcılık · Mü'min suresi · Edılle-ı erbaa · Gıyınme · Tedavi · Lukata · Hasr suresı · Muhadramun · Sadaka-i fıtır · Gerdek gecesı · Mübah · ırhasat · Gazı, gazılık · Sirket · ıhtıyarlık · Ehl-ı beyt · Tecessüs · Amıl · Hılfu'l-fudul · Borç · Tahrimen mekruh · Siyer · Bedene · Yobaz
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber