Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Mekr

MEKRTuzak, hile ile aldatma; renklendirme; birini hile ile maksadından döndürme; hile, plan ve tedbir. Ancak mekr kelimesi hemen hemen aynı anlamlara gelen "keyd" kendisinden daha zengin bir muhtevaya sahiptir.

"Onlar Allah'ın mekrinden (düzen) güvende midirler. Hüsranda olandan başkası Allah'ın mekrinden (düzen) emin olmaz" (el-A'raf, 7/99).

"İnsanlara dokunan bir sıkıntıdan sonra, onlara bir rahmet tattırdığımız zaman ayetlerimiz hakkında mekr (yalan, dolan) düzerler. De ki: Allah mekr'i (düzeni) çabuk olandır. Şüphesiz bizim elçilerimiz sizlerin mekr'ini (yalan ve dolanını) yazmaktadırlar" (Yunus, 10/21).

Bu iki ayette görüldüğü üzere mekr kelimesi yukarıdaki anlamlarında kullanılmaktadır. Ancak aşağıdaki ayette mekr, yalan, tuzak, hile gibi anlamlardan daha çok "plan, strateji" şeklinde kullanılmıştır.

"Onlar mekr (plan, strateji) kurdular. Allah'ta bir mekr etti, Allah mekr edenlerin en hayırlısıdır" (Âl-i İmran, 3/54).

Mekr ifadesi görüldüğü gibi klasik kullanımından farklı bir şekilde ifade edilmiştir. Nitekim mekr kelimesinin Allah'a atfen hile, tuzak şeklindeki kullanımları yanlıştır. Zira Cenab-ı Hak böyle bir sıfattan münezzehtir. "Allah düşmanlarının müminlere kurduğu tuzak ve hileleri boşuna çıkarır" anlamını taşımaktadır.

Şamil İA


Son takip: 13.12.2018 - 09:55
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Cemıyet · Ricalullah · Kayyum · Rü'ya-ı sadıka · Akıle · ıltımas · Zemahşeri · Hıyaru'l-ayb · çocuk · Ebrar · Kısmet · Mal · Hıdrellez · Hıyaru'r-ru'ye · Salah ve aslah · Teşrik günleri · Maşatlık · Vesk · Teganni · Semen · Papa · Receb · ısm · ıllıyyun · Mekke-i mükerreme · Sırat-ı müstakim · Harbi · Mehir · Hafaza meleklerı · Ebu yusuf · Ridde savaşları · ıctıhad · Kan aldırma · Ba'su bade'l-mevt · Hamam · Zelle · Hasyet · Mehdi · Gurur-gururlu · Dehriler · Kalem suresi · Seddi zerayi · Camı · Azab, azap · Heva · Hormon naklı · Hacc suresı · Daru'l-bagı · Flört · Karz · Minare
· Vahdet-i  şuhud · Yevmu'ş-şek · Tahafüt · Nefs-i radiye · Rüku · Mütevelli · Sabır · Satranç · Refes ve cidal · Seyyid · Seyhülislam · Rezzak · Fazılet · Vatan-ı ikamet · Lakit · Rahle · Niyet, niyyet · Amıne bıntı vehb · Kandil · ımsak · Azad etmek · Vefa · Taat · Gece ıbadetı · Fukahay-ı seb'a · ıbn kesır · Nesh · Domuz etı · Zaviye · ılahı kanun · Rikaz · ıbtıla · Gıbta · Oniki imam · ıpeklı gıyınmek · Gasl, gasl-ı meyyıt · Efsane · Kuba mescidi · Harbi · Fakır, fakırlık
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber