Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Emiru'l mümınin

EMÎRU'L MÜMİNÎNMüminlerin emîri, halife, İslâm ümmetinin lideri, idarecisi anlamında kullanılan bu tabir, Hz. Peygamber (s.a.s.) in vefâtından sonra ilk olarak ikinci halife Hz. Ömer (582-644 M.) için kullanılmıştır. Yalnızca emîrlik unvânı ise Hz. Peygamber (s.a.s.)'ın önemli işleri idare etmek üzere tâyin ettiği kişiler için de kullanılmıştır. Harplerde kumandan olarak tayin ettiği kişiye emîr ifadesini kullandığı gibi, Hz. Ebû Bekir'i de hicretin dokuzuncu yılında hacca gidecek kafilenin başına hac emîri olarak tayin buyurmuştur.

Resulullah'ın, idarede aksaklık olmaması için toplumlara emîr tayin etme sünneti ve, ''Üç kişi sefere çıkarlarsa, içlerinden birini kendilerine başkan (emîr) seçsinler''. "Kafası, siyah kuru üzüm gibi olan Habeşî bir köle başınıza emîr olarak seçilse onu dinleyin ve itaat edin" (Buhâri, Ezan, 56). "Bir kimse Ulü'l-emr'e itaatten elini çekerse kıyamet gününde ileri süreceği hiçbir hücceti bulunmadığı halde Allah 'ın huzuruna çıkar ve bey'at etmeyerek ölen kimse câhiliyye ölümüyle ölmüş gibi olur. " "Ma'siyetle emrolunmadıkça hoş görsün veya görmesin, müminin her hususta Ulu'l-emri dinlemesi ve itaat etmesi gerekir. Ma'siyetle (İslâm'a karşı gelmekle) emrolunduğu zaman ise dinlemez ve itaat etmez " hadisleri ile (Riyâzü's-Sâlihin, II/80) Allah'ın, "Ey iman edenler, Allah'a itaat edin, Resulüne itaat edin ve sizden olan (müslüman olup İslâm yasalarına göre hüküm veren) Ulu'l-emr'e de itâat edin" (en-Nisâ, 4/59) hükmü, daha sonra gelen müslümanların kendileri için İslâm ile hüküm verecek bir emîr tayin etme gereğini ortaya koymuştur.

Emevi ve Abbâsi halifeleri "emiru'l-mü'minin" ünvânını aldıkları gibi Hâriciler, Fâtımîler ve Karmatîler de aynı ünvânı kullanmışlardır. Abbasiler'e bağlı Murâbıtlar ise "emiru'l Müslimîn" ünvânını tercih etmişlerdir. Bağımsız olârak Afrika halifeliğini te'sis eden Muvahhidın "emiru'l-Mü'minin" unvânını almışlardır. Hicretin 11. yılında Nahle üzerine gönderilen bir askeri kıtânın komutanı Abdullah b. Cahş için "emiru'l-müminin" ünvânı kullanılmıştır.

Mısır'ın fethinden sonra halifeliğin Osmanlı hânedanına geçmesi üzerine Osmanlı sultanlarına, hilâfetin saltanattan ayrılarak lağvedildiği (3 Mart 1924) tarihine kadar Emiru'l-Müminin; yalnız halifelik ünvânına sahip olan son halife Abdu'l-Mecid'e "Halife-i müslimın" ünvânı verilmiş, daha sonra bu ünvan da kaldırılmıştır. (Daha geniş bilgi için bk. Halife, Hilâfet).

Cengiz YAĞCI


Son takip: 15.11.2018 - 03:52
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Gurur-gururlu · Lafız · Teselsül · ıhtılafü'd dar · Taassub · Metruk hadis · Vedia · Hulefa-ı rasıdın · ölü · Temizlik · Mezarlık · Kayıp mal · Yol hakkı · ıcazet · Mülkiyet · Zinet · Münker hadis · Hedy · Semen · El-cemıl · ımam-ı muntazar · Sazz · Hüküm · Hataları örtmek · Mekke dönemi · Rasihun · Bey' bı'l-vefa · Rics · Hazene-ı cehennem · Reform · Techiz · Talut · Fatıha suresı · Cıbrıl hadisı · Humeze suresı · Cıhad emırı · Abdest · Cum'a namazı · Kadi'l-kudat · Teşrik tekbiri · Alın yazısı · Tahiyyat · Muktedi · ınsa · Talak · Havelan-ı havl · Ahmed · Amın · Yazılı ikrar · Rü'yetullah · Minare
· Riba (fâiz) · Zeval vakti · ıcmali iman · Afv · Ahad haber · Ahd · Ahd · Ahfad · Yakin · Hayat · Harıcilık · Hakku'l-yakin · Kaynukaogulları · Cın suresı · El-hıcr suresı · Humeze suresı · Necm suresi · Sura suresi · Düsük yapma · Mürsel hadis · Hanif dıni · Cehr · Ebu cehil · Hz. hızır (a.s) · Hz. safiyye (r.a) · Tıraş · Eımme-ı erbaa · ıktıda · Ecel · Ebedi · Melik · Sabur · ıslam · Kına yakmak · Kusma · Velayet · Arabulmak · Hasta zıyaretı · Amel defterı · Mesruk (çalinti mal)
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber