Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Ehl-ı tertıb

EHL-İ TERTİBTertibe uyan kimseler, tertip ehli düzen ehli.

Tertibin sözlük anlamı; tanzim etmek, dizmek, sıralamak ve düzene koymak, tedârik edip hazır hale getirmek, bir şeyi bir yere sâbit ve dâîmî kılmak, mertebelere göre davranmak, hile ve aldatmak.

Hedeflenen bir neticenin meydana gelmesi için lâzım olan sebeplerin sıralarına göre tanzim edilmesi, bir neticeye varmak için sırasına riâyet edilmesi gereken sebepler de, tertibin tanımına girmektedir.

Ehl-i tertib, yukarda anılan fiilleri yapan kimselere, yani tertibe riâyet edenlere verilen isimdir. Ancak asıl mevzu, bu terimin ıstılâhî yönüdür.

Istılah olarak "ehl-i tertîb", farz olan beş vakit namazı, ara vermeden vaktinde ve muntazam olarak kıtanlar hakkında kullanılan bir tâbirdir. Bu duruma göre, üzerinde beş vakitten az veya en çok beş vakit kaza namazı olan kimse "ehl-i tertîb" sayılır. Üzerindeki kaza namazı altı vakti bulan kimse "ehl-i tertîb" olmaktan çıkar.

Hanefi mezhebine göre, "ehl-i tertîb" sayılan bir kimsenin, kazaya kalmış namazları arasında ve kazâ namazıyla vakit namazları arasında tertîbe riâyet etmesi gerekir. Kaza namazını kılmadan vakit namazını kılması câiz değildir. Aynı şekilde öğlenin kazaya kalmış namazını, sabahın kazaya kalmış namazından önce kılması da doğru olmaz.

Üzerinde altı vakitten az kazâ namazı bulunan kimse, vaktin farzını edâ ederken bunu hatırlarsa, kılmış olduğu vakit namazı geçici olarak bozulmuş olur. İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci vakit namazlarını da bu şekilde, kaza namazlarını hatırladığı halde kılar ve hiç birini iâde etmezse, beşinci vakti kılmakla bütün namazları sahih olur. Çünkü namazdaki bozulma mevkûfen -geçici- duruyordu. Beşinci vakte kadar böyle mevkûf olarak bulundurulur ve beşinci vaktin farzı kılınırsa hepsi de sahih olmuş olur. Beşinci vakti kılmadan kaza namazını kılacak olsa, bundan önce kılmış olduğu dört vakit namazı nâfileye dönüşür, böylece tümünü kazâ etmesi gerekir.

Tertib, şu üç husustan dolayı bozulur:

1- Kazaya kalan namazlar beş vakti aşarsa,

2- Vakit, ancak hazır namazı kılacak kadar daralırsa,

3- Vakit namazı edâ edilirken kazâ namazı unutulursa.

Üzerindeki kaza namazları sayısını beş veya beşten daha aşağı bir sayıya indiren kimse, bir görüşe göre tekrar "ehl-i tertîb"den sayılır. (Merginânî, el-Hidâye, 1. cüz., bâbü kadâi'l-fevâit; Ö. Nasuhi Bilmen, Büyüt İslâm İlmihali, Celal Yıldırım, Büyük İlmihal, kaza namazlarında tertib.)

Halid ERBOĞA


Son takip: 18.01.2018 - 07:29
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Teyemmüm · Esbabu'n-nüzul · Harut ve marut · Maşatlık · Kardeslık · Davet · Besir · Münker · ıbadet · Karun · ısra suresı · ölüm · Tövbe · Sigara · Davete ıcabet · Mezarlık · Calut · Eyyam-ı ma'dude · Gece ıbadetı · Riyazet · Mead · Carıye · Sirket · Sınıf · Ehl-ı sünnet · ısyan · Zelletü'l-kari · Ehl-ı salıb · Rüku · Ehl-ı tertıb · Eman · Defıne · Hezl · Sosyal adalet · Nat · Gayr-ı menkul · Yargı · Kaza · Meryem suresi · Afv · Rifade · Emval-ı batına · Keramet · Serefe · Nefs-i emmare · Bain talak · Siccil · Tevrat · Zeyneb binti hüzeyme (r.a) · Kamer suresi · Minare
· Neml suresi · Tesbih namazı · Emır · Sakal · Zimmi · Zemzem · Seyhülislam · Secde-i şükür · Mezalim mahkemeleri · Cahiliyye · Mucize · Hacc-ı kıran · Tahrim suresi · Konfüçyüs, konfüçyüscülük · Tesbih · Kafdagı · Zekat · Vücud · Mütekellim · Tevazu · Rum suresi · Edılle-ı ser'ıyye · Gıbta · Muvahhid · Sefih-sefahat · Ta'dil-i erkan · Ehl-ı hadis · Miskin · Haçlı seferlerı · Kaynukaogulları · ısm · Sırat · Kıst · Kasas suresi · Belva-ı amme · Meşru · Borç senedı · Ebu yusuf · At sütü · Teklif
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber