Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Cemalullah

CEMÂLULLAHAllah'ın cemâli ve rahmeti. Cemâl; lügatte güzel olmak, güzel şekil ve sûret demektir. Ayrıca, herkesin bildiği renk güzelliği ve yumuşaklık anlamına geldiği gibi, her uzvun mizaç ve yaratılışına uygun olan hüküm üzerine olması manasına da gelir. Cemâlullah; cemâl-i hakiki, cemâl-i mutlak, cemâli hak ve cemâl-i ahadiyet şeklinde de ifade edilir.

Cemâl, iç ve dış güzelliğinin adıdır. Allah hakkında kullanıldığında; O' nun rahmeti, lûtfu ve bereketi ile tecelli etmesi; merhameti, bağışlayıcı olması düşünülür. Cemâl, Allah'ın hoşnutluğu ve lûtfu, yahut bunlarla ilgili sıfatlardır. Bir bakımdan Cenâb-ı Allah'ın zatına, sıfatlarına ve güzel isimlerine; özellikle lûtuf, rıza, rahmet, nimet, ilim, afv ve ihsanla ilgili sıfatlarına cemâl adı verilir. Allah'ın vahdaniyetine iman edip, güzelliğine gönlünü bağlayan müminler Cennet'te Allah'ın cemâlini doyasıya seyredeceklerdir.

"Yüzler vardır ki o gün ışıl ışıl parıldayacaktır. (Onlar) Rablerine bakacaklar. (O'nu göreceklerdir)" (el-Kıyâme, 75/23-24) ayetleriyle, "Güzel amel edenlere daha güzel mükâfat (Cennet), bir de fazlası vardır." (Yunus, 10/26) ayeti, cemâlullah'ın doya doya seyredileceğine delildir.

Ayrıca cemâlullah, iki ayrı şekilde ifade edilmiştir. Birincisi, isim ve sıfatların manaları olmak üzere manevîdir. Bu, Hakk'ın kendisini guhûd etmesine mahsustur. İkincisi, Çeşitleri ve bölümleri ile beraber mahlûkât âlemi olan bu mutlak âlemdir (el-Tehânevî, Keşşâfü Istılâhâti'l-Fünûn, İstanbul 1984, 234-235).

Cemâlullah'a kavuşma; Allah'ın emir ve yasaklarına tam anlamıyla uyarak tevhîd akidesine sarılmakla mümkündür. Allah'ın cemâli; celâlinden sonra gelir. Onun için mümin kullar Allah'ın muhabbetini kalplerine yerleştirmekle nefislerini kötülüklerden arındırır ve Allah sevgisi dışında kalan her şeyi kalblerinden uzaklaştırırlar. İşte o zaman cemâlullah'a kavuşmaları mümkün olur. Allah cemâlini, sevenlerine ihsan eder. Görüldüğü üzere cemâlullah'a kavuşma; tevhidi kavramak ve Allah dışında her şeye hayır diyebilenlerin hakkıdır. Ehl-i Sünnet akidesine göre; müminler cemâlullah'ı Cennet'te göreceklerdir.

Hasan Fehmi KUMANLIOĞLU


Son takip: 17.11.2018 - 12:57
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Aziz hadis · Furkan suresı · Hacet namazı · Zeyneb binti hüzeyme (r.a) · Fuhus · Baslık · Hacc suresı · Akıl hastalıgı · Ashabu'l-mes'eme · Müellefe-i kulub · Kan kardesligi · A · Ahmed b · Tenasuh · Ad koymak · Vesile · Kafdagı · Tapu · Miladi takvim · Cevamıü'l-kelım · ıhram · Lzdlrar · Dıvan · ıstıhare · Tabiun · Lukata · Asıye · Dar'ül-eman · Livata · Tabu · Mekke dönemi · Taberi · Zeydiye · Fütuvvet · Vahdet-i vücud · Ricalülgayb · Kureys kabilesi · Gerıcı-gerıcılık · Tesbih · Melekut alemi · Ebu yusuf · Kalu bela · Tabakat · Cıhad emırı · ımale · Ahmed · Tekebbür · ıstırca · Putperestlik · Fatır suresı · Minare
· Necm suresi · ıtlaf · Urvltu'l-vuska · Tahrif · Bey'at · Asr-ı saadet · Saffat suresi · Temettu · ısrafıl (a.s) · Sabi · Halim · Hacer · Sabiiler · Süphe · Recm · Rüşvet · Müskir · Beled suresı · Kızılbaslık · Terbiye · Hıll · Kin · Kasame · Akabe · Bain talak · Hz. rukayye (r.a) · Latif · Cum'a suresı · Sehvet · Cezbe · Basar · Komisyon, komisyoncu · Kitab · ıma · Murafık · Ayetü'l-kürsi · Gafur · Tekel · Ayıp örtmek · Dergah
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber