Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 4. yilinda
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :

Cedel

CEDELSert münakaşa, tartışma, nizâ, sözlü kavga. Terim olarak mantık'ta şöyle tarif edilir: "Meşhûr olan veya doğruluğu herkesce kabul edilen şeylerden yapılan kıyastır." Bir de dilimizde bu anlamda kullanılan cidâl; mücâdele vardır., İki kısma ayrılır..

Alimler münâzara yapıyor ( 17. yy. Türk minyatürü, Topkapı Sarayı).

a) Hakkı desteklemek ve ortaya çıkarmak için yapılan mücadele. Bu, caizdir. Zira peygamberlerin metodudur. Allah'u Teâlâ Peygamberimiz (s.a.s.)'e hitaben: "Ey Muhanımed! Rabbi'nin yoluna, hikmetle, güzel öğütle çağır; onlarla en güzel şekilde tartış. Doğrusu Rabbin kendi yolundan sapanları daha iyi bilir. O, doğru yolda olanları da en iyi bilir. " (en-Nahl, 16/125) buyurmuştur.

Hz. Nuh (a.s.)'ın kavminin kendisine şöyle dediklerini Allah'u Teâlâ bize bildirmiştir: "Ey Nuh! Bizimle cidden mücadele ettin; hem de çok mücadele ettin." (Hud, 11/32).

b) Batılı desteklemek ve hakim kılmak için yapılan mücadele. Bu, haramdır, Zira Kur'an lisaniyle kötülenmiştir. Allah'u Teâlâ şöyle buyurur:

"Allah'ın ayetleri üzerinde inkâr edenlerden başkası mücadele etmez?" (Mü'min, 40/40)

Mümin, kader gibi itikadi konularda tartışmaktan kaçınmalı, Allah'ın emir ve iradesine teslim olmalı, daha ziyade kendi görevlerini öğrenip yerine getirmelidir.

Şamil İA


Son takip: 21.05.2018 - 07:17
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:


· Ehlıyet · ümmi · Hılm (hilim) · Hazene-ı cennet · Kasame · Resim · Refref · Masum imam · Havaıc-ı aslıyye · Tilavet · Fırak-ı dalle · Darü'l aceze · Cıma · Ahırete ıman · Ravza-i mutahhara · Maşaallah · Muska · Ashabu's-suffe · Hamele-ı ars · Zann-ı galib · Zira · Mukataa · Narh · Carıye · ısveren · Mukaddesat · Millet · Rumi takvim · Alak suresı · Cenabet · Zalim · Hıll · Hasr ve nesır · Sika · Evtas olayı · Düsük yapma · Dua · Sıfat-ı selbiyye · Mizan · Yobaz · Subutu zanni · Ebedi · El-hükmü lıllah (hüküm allah'l-ndır) · Mübah · Sebil · Asr, asır · Mukabele · Sebilullah · Mesfuun bih · Cerh ve ta'dil · Minare
· Gasl, gasl-ı meyyıt · Hukukullah · Mikat · Masum imam · Zeyneb binti hüzeyme (r.a) · Elçı, elçılık · Dılek · Hakku'l-yakin · Müsafir · Ehven-ı ser · Fıdye-ı necat · Meşru · Ulu'l-azm · Gafur · Medeni sureler · Ebu cehil · Brahmanizm · ıftıtah tekbırı · Mehdi · ıtlaf · ıbadet · Gazı, gazılık · ısra · Kudüm tavafı · Meczub · Yed-i  beyza · Cemre · Hava parası · Sıfat-ı selbiyye · Sabi · El-cemıl · Kelimullah · ızale-ı süyu · Tezkiye · Refes ve cidal · Muaşeret · Sürme çekmek · Dürzi, dürzilık · Yunus suresi · Halvetıyye
· Ashabı Kiram · Beldeler · Esmaül Husna · Fıkhi mevzular · Kavimler · Kuran Sureleri · Mekanlar · Peygamberler · Savaşlar · İnançlar · Şahıslar

Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber